Kur'ân bağlamında ahirete imanın insan eğitimindeki rolü
The role of fai̇th i̇n afterli̇fe i̇n the li̇ght of Kor'an's teachi̇ngs
- Tez No: 385531
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsan, ilahi bir hikmete göre yaratılmıştır. Her şey gibi insan da fanidir. Ancak dünyanın, canlı cansız bütün varlıkların hayatı a?hiret günü son bulunca, varlık a?lemi son bulmayacaktır. Yeni ve daha mükemmel bir dünya kurulacak, imtihan yeri olan bu dünyada yapılanın hesabı orada verilecek, amellerine göre ya müka?fat ya da ceza görecektir.Dünya hayatını gerçek yönleriyle görmek, a?hirete iman sayesinde mümkün olur. A?hirete iman insan hayatına yön verir, yaratılıştaki hikmet ve gayeyi öğretir. İnsanı karşılaştığı her türlü musibetlere tahammül etmeye, engelleri aşmaya ve başına gelen musibetler karşısında ümitsizliğe düşmemeye sevk eder. İlahi adalete inanç sayesinde, bela ve musibetlere sabreder, nimetlere ise şükreder.A?hirete iman, insanı hayır işlemeye, şerden kaçınmaya, kötü şeyleri terk ederek hak ve adalete uymaya, Allah'tan korkarak her işinde O'nun koyduğu hududu aşmamaya sevk eden en büyük etkendir.
Özet (Çeviri)
Man is created according to divine wisdom. Like everything, man is also mortal. But when life of all creatures which are animate or inanimate is over in the day of after life, being universe is not going to be over. New and more excellent world is going to be set up, made in this world where is the place of exam is going to be given an account, acording to their deed or action, they are going to be given reward or punishment.To see life of world with real aspects is possible by courtesy of after life belief. Belief to after life directs man?s life and teachs wisdom and aim in creation. It transfers to tolerate ever y pests which came upon, to pass limits and not to be hopelessness opposite the pest which they live courtesy with belief to poetic justice they bear to misfortune and pest and also thankfull to blessing.Belief in after life is the main factor that make people do good, escape from evil things, live in accord with rightfullness and justice while leaving ill things try not to pass beyond the limits caused by his fear of God.