Kirmânî'nin el-Kevâkibu'd-Derârî'deki şerh metodu
Kirmânî's method of paraphrasing in al-Kawakib al-Dararî
- Tez No: 385532
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Tez giriş (Kirmânî'nin Hayatı ve Eserleri) üç ana bölüm (I. el-Kevâkibu'd-Derârî'nin Kaynakları, Tertibi ve Üslûbu, II. Kirmânî'nin Bab Başlıklarını Şerh Metodu, III. Kirmânî'nin el-Kevâkibu'd-Derârî'deki Hadisleri Şerh Metodu, IV. el-Kevâkibu'd-Derârî'nin İslamî İlimler Yönünden Tahlili ve Buhârî Şerhleri Arasındaki Yeri) ve sonuçtan oluşmaktadır.Tezin giriş bölümünde Kirmânî ve eserleri tanıtıldı.Birinci bölümde Kevâkib'in kaynakları tanıtıldı. Bu kaynaklar konularına göre tasnif edildikten sonra Kirmânî'nin onlardan hangi ifadelerle nakilde bulunduğu ve bazılarından hangi amaçlarla faydalandığı belirtildi. Daha sonra Kevâkib'in üslûp ve tertibi hakkında bilgi verilmeye çalışıldı.İkinci bölümde ise; Kirmânî, Kevâkib'de, bab başlıklarının şerhine ağırlık verdiğinden dolayı öncelikle onun bab başlıklarını hangi yönlerden ele alıp açıklamalar yaptığı örneklerle ortaya konuldu.Üçüncü bölümde ise; Kevâkib'de hadislerin ne şekilde şerh edildiği örnekler verilerek açıklanmaya çalışıldı. Bunu yaparken Kevâkib'deki örneklere yer verildi. Kirmânî'nin birçok husustaki, özellikle hadisleri anlama konusundaki görüşleri de belirlenmeye gayret gösterildi.Kevâkib'de fıkıh, kelâm gibi ilimlerin materyalini oluşturan hadislerin ve onların ihtiva ettiği çeşitli ilmî meselelerin ne ölçüde ve hangi metotlar dâhilinde izah edildiği tespit edilmesi de gerekliydi. Bu sebeple dördüncü bölümde, Kevâkib'in kapsadığı ilimler ve onlarla ilgili olarak yapılan açıklamalar hakkında bilgi verilmeye çalışıldı. Ayrıca bu tespitler ışığında Buhârî'nin meşhur şerhleriyle karşılaştırılıp farklılıkları gösterilerek onlar arasındaki yeri de belirtilmeye çalışıldı.Tüm bu açıklamaların bir neticesi olarak sonuç kısmı oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapters excluding the introduction. In the introduction the life and works of Kirman? have been tackled.In Chapter One the sources of Kirman? have been introduced and identified. Having been classified according to their themes, all these sources have been analyzed in order to show to what extent and for which aim did the writer benefited from them. After some information has been given with regard to the style and classification of the author.In Chapter Two, in particular the method Kirman? applied in determining chapter captions has been debated. Because he gave a considerable significance to the captions and accordingly we have given parallel importance to their analysis.In Chapter Three, with extensive examples we tried to show how he paraphrased the sayings of the Prophet. In this chapter we particularly tried to bring forth his method of first understanding then commenting on these sayings of the Prophet.Apart from all these discussions it would be necessary to deal with the sayings of the prophet which have by then been tackled as the bases of Kalam, Fıqh and other Islamic disciplines and to show which method was used to make use of these hadiths in these disciplines. And accordingly another chapter is designed, our Chapter Four, and the sciences the work Kawakib includes have been dealt with here. Also we compared other paraphrasing of Bukhari with Kawakib and tried to show the similarities and differences.