Konaklama işletmelerinde teknoloji kullanımının müşteri tatminine etkileri
Effects of technology amenities on hotel guest satisfaction
  1. Tez No: 385536
  2. Yazar: ZEYNEP MİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Konaklama işletmelerinde müşteri tatmininin sağlanmasında teknoloji kritik belirleyicilerden bir tanesidir. Konaklama işletmelerinde teknoloji kullanımı, müşteri tatminini artırması ve ürün farklılaştırmaya yardımcı olması nedeni ile sıklıkla kullanılmaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmada iki amaç bulunmaktadır; var olan teknolojiye dayalı olanaklarla müşteri tatmin seviyesini ölçmek ve bu teknoloji olanaklarının müşteri tatmini üzerinde etkisini belirlemektir. Araştırmada kullanılan ölçek rastgele belirlenen 675 turiste uygulanmış ve 533 anket toplanmıştır. Araştırma sonuçları, oda-içi teknolojiler ve rahatlık sağlayan teknolojiler ile konaklama işletmelerinden duyulan tatmin arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu görülmektedir. Yapılan T-Testi sonuçları, erkek misafirlerinin teknoloji olanaklarından tatmin olma düzeylerinin kadın misafirlerinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak iş ve tatil amaçlı seyahat eden misafirler arasında teknoloji olanaklarından tatmin olma düzeyleri arasında farklılık bulunmamaktadır. ANOVA'ya göre rahatlık sağlayan teknolojilerden duyulan tatmin seviyelerinde, konaklama işletmeleri sınıfına göre farklılık olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology is a critical determinant in hotel guest satisfaction. Hotels often utilize technology as a value-added amenity to help promote differentiation and enhance guest satisfaction. The purpose of this study was twofold: to measure the level of guest satisfaction with existing technology-based amenities, and to examine the scope of impact of such amenities on hotel guest satisfaction. A random sample of 675 travelers was chosen. A total 533 usable responses were received. The results indicate that there is a significant positive relationship between two factors-“in-room technologies”,“comfort technologies”- and hotels' satisfaction. Results of“Independent Sample T-Test”showed that the level of male guests' satisfaction is higher than female guests' satisfaction. Secondly, there is not a significant difference between“business travelers”and“pleasure travelers”guest satisfaction. According to ANOVA, there are differences between comfort technologies and hotel type