Çevrimiçi öğrenmede öğrenme yönetim sisteminin uyarlanabilirliğinin öğrenci doyumu, motivasyonu ve başarısına etkisi
The effect of adaptive learning management system on student's satisfaction, motivation and achievement in online learning
  1. Tez No: 385537
  2. Yazar: BARIŞ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada öğrenme yönetim sisteminin uyarlanabilirliğinin öğrencilerin akademik başarısı, doyumu ve motivasyonuna etkisi araştırılmıştır. Bunun için çalışma grupları ve tekrarlı ölçümler sayısı dikkate alınarak, araştırma 3x2 faktöriyel desene uygun olarak planlanıp, gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2011-2012 öğretim yılı bahar yarıyılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde öğrenim görmekte olan 61 dördüncü sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında katılımcılar 21, 20 ve 20 kişiden oluşan üç gruba rastgele ayrılmış ve gruplara ön test uygulanmıştır. ANOVA sonuçlarına göre, deneysel işlemler öncesi grupların başarı ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Deneysel işlem sonrasında mikro düzeyde uyarlanabilir ortamda öğrenen öğrencilerin, makro düzeyde uyarlanabilir ortamda ve uyarlanabilir olmayan ortamda öğrenen öğrencilere göre daha başarılı oldukları bulunmuştur. Araştırma sonunda mikro düzeyde uyarlanabilir, makro düzeyde uyarlanabilir ve uyarlanabilir olmayan ortamlarda öğrenen öğrencilerin genel doyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmezken doyum alt faktörleri arasında farklılıklara rastlanmıştır. Uygulama sonrası genel motivasyon ölçeği sonuçlarına göre ise mikro uyarlanabilir ortamda öğrenen öğrencilerin uyarlanabilir olmayan ortamda öğrenenlere göre motivasyon düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Grupların uygulama öncesi ve sonrası, motivasyon testi puanı ortalamaları kıyaslandığında ise genel motivasyon düzeyleri konusunda uygulama öncesinden sonrasına anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of adaptive learning management system on student's satisfaction, motivation and achievement is evaluated. Considering the work groups and the number of repeated measures, the research is planned in accordance with 3x2 factorial design. The research is conducted in 2011-2012 spring semester with 61 fourth year students from Hacettepe University, Department of Computer Education and Instructional Technology. Participants are randomly grouped into three with members of 21, 20 and 20 students. Pretest is applied to the groups. ANOVA results yielded no significant difference between the achievements mean scores of three experimental groups in pretest scores. Statistical analysis after the experiment resulted that students' achievement in micro adaptive learning environment was more than the students' achievement in macro adaptive environment and non-adaptive environment. No significant difference found among the general satisfaction levels of the students learning in micro adaptive, macro adaptive and non-adaptive learning environments. However there are some significant differences in satisfaction sub factors. According to the general motivation level posttest results, students learning in micro adaptive environment had higher motivation levels compared to the students in non-adaptive environment. Considering the change in pretest and posttest motivation scores, no significant difference is found between the groups during the experiment period.