Binge eating behavior: An exploratory study
Tıkınırcasına yeme davranışı: Keşfedici bir çalışma
  1. Tez No: 385551
  2. Yazar: ÖZGE BEYAZIT
  3. Danışmanlar: DR. MİA MEDİNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmalar ve klinik gözlemler genel nüfusun büyük çoğunluğunun, özellikle de kadınların, bir şekilde yeme bozukluğu yaşadığını göstermiştir. Tıkınırcasına yeme bozukluğunun bir hastalık olarak bu bozuklukların arasında yerini alması çok kısa süre önce olsa da, anoreksia nervoza, bulimia nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğunun bir alt-tipi olarak her birinin özelliklerini göstermektedir. Bu açıklayıcı çalışma, tıkınırcasına yeme bozukluğu yaşamış olan 8 Türk kadını ile yapılan niteliksel röportajlardan oluşmaktadır. Tüm bu röportajların 'vaka-odaklı' incelenmesi yoluyla, tıkınırcasına yeme bozukluğu ile ilgili nesnel bilgi edinmeye ve bu davranışı gösteren bireylerin öznel deneyimlerini anlamaya odaklanılmıştır. Özellikle, bu bozukluğu gösteren bireyler için tıkınırcasına yeme bozukluğunun amacı ve anlamı incelenmiştir. Röportaj, katılımcıların deneyimlerini, düşüncelerini ve hislerini incelemeyi amaçlayan ucu-açık ve odaklı sorulardan oluşmaktadır. Bu niteliksel verilerden çıkarılan temalar, tıkınırcasına yeme ve diğer yeme bozukluklarına ilişkin nedenbilim literatüründeki teoriler ve örnekler ışığında incelenmiştir. Literatür ile tutarlılık gösteren iki ana tema, tıkınırcasına yemenin kendi kendini denetleme olarak ve öz-farkındalıktan kaçış için kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Studies and clinical observations show that large number of people in the general population, specifically women, engage in some form of disordered eating. Although it is very recent that binge eating has its own category as a disorder, it has been a joint characteristic of binge/purge subtype of anorexia nervosa, bulimia nervosa (BN) and binge eating disorder (BED). This exploratory study consisted of qualitative interviews with 8 Turkish women who have engaged in binge eating. Through a case-oriented examination of these interviews, the study seeks to gain objective information about binge eating and to understand the subjective experience of individuals who engage in this behavior. More specifically, this study explores the purpose and meaning of binge eating behavior for the binge eater. The interview consisted of focused and open-ended questions that aimed to explore the participants' own experiences, thoughts and feelings. The themes identified from this qualitative data were examined in the light of a number of theories found in literature on the experience and etiology of binge eating and eating disorders. Two main themes that were consistent with the literature were the idea of binge eating as a self-regulator and the use of binge-eating as an escape from self-awareness.