Kumar bağımlılığı ve madde bağımlılığı olan bireylerde ghrelin, leptin, kortizol, oreksin-a ve noropepetit-Y seviyelerinin yeme bağımlılığı olan bireylerle karşılaştırılması
Comparison of ghrelin, leptin, cortisol, orexin-A and neuropeptide-Y levels between individuals with gambling and substance addiction and those with food addiction
- Tez No: 845501
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TAYMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Ghrelin, leptin, oreksin-A, kortizol ve nöropeptit-Y seviyeleri açlık- tokluk, yeme davranışının belirlenmesi ile ilgili moleküllerdir. Bu araştırmada bu molekül seviyelerinin kumar, madde ve yeme bağımlılığı gruplara arasında karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı şeklinde tasarlanan bu çalışma da; toplamda 80 kişilik örneklem grubu DSM-5 kriterlerine göre; kumar, madde ve tıkınırcasına yeme bozukluğu tanılarına ayrılıp ek olarak sağlıklı gönüllü kontrol grubu şeklinde 20'şer kişilik 4 grup oluşturulmuştur. Örneklem içindeki tüm bireylere; Dünya Sağlık örgütü Yaşam Kalite Ölçeği-Kısa Formu ve Psikolojik Belirti Tarama Listesi (SCL-90) uygulanarak; bireylerin plazma ghrelin, leptin, oreksin-A, kortizol, nöropeptit-Y seviyeleri ölçülmüş ve çıkan veriler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: SK grubu vakaları ile MKB, KOB ve TYB grubu vakaları arasında GHRL medyan değerleri karşılaştırıldığında; SK grubuna göre her 3 grupta daha düşük plazma GHRL değerleri saptanmıştır (p0,05) bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ghrelin, leptin, orexin-A, cortisol, and neuropeptide-Y levels are pivotal molecules in the regulation of hunger-satiety dynamics and the determination of eating behavior. This study aimed to discern and compare the levels of these molecules across individuals diagnosed with gambling addiction, substance addiction, and binge- eating disorder. Materials and Methods: Conceived with a descriptive-exploratory approach, this research encompassed a total of 80 participants, meticulously stratified into four distinct groups according to DSM-5 criteria: gambling addiction, substance addiction, binge-eating disorder, and a healthy volunteer control group (comprising 20 participants each). All participants underwent assessments using the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form and Symptom Checklist-90 (SCL-90). Plasma concentrations of ghrelin, leptin, orexin-A, cortisol, and neuropeptide-Y were systematically measured, with ensuing data subjected to rigorous inter-group comparisons. Results: Comparative analysis of GHRL median values revealed consistently lower plasma GHRL concentrations in individuals with gambling addiction compared to counterparts with substance addiction, binge-eating disorder, and the control group (p0.05).