Emotion awareness and emotion regulation: Trait anger and depression in abused adolescents
Duygu farkındalığı ve duygu düzenleme: İstismara uğrayan ergenlerde sürekli öfke ve depresyon açısından incelenmesi
  1. Tez No: 385552
  2. Yazar: ÇAĞLA PINAR SEVİNÇ YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE SİNE EGECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Duygu düzenleme konusu son yıllarda araştırmacılar tarafından sıklıkla ele alınmaktadır ve yapılan çalışmalar duygu düzenlemenin sağlık üzerinde belirleyici etkilerini açıkça gözler önüne sermektedir. Öte yandan birçok araştırmacı tarafından duygu farkındalığı duygu düzenleme becerilerinin kullanımında ön koşul olarak kabul edilmektedir. Çocukluk çağı ihmal ve istismar yaşantılarının sağlıklı duygu düzenleme becerileri gelişimini sekteye uğrattığı ve dolayısıyla psikolojik gelişimi olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı aileleri tarafından çocukluk çağında istismar görmüş veya şu anda görmekte olan ergenlerin kullandıkları bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin meta duygu özellikleri, sürekli öfke ve depresyon düzeyleri ilişkisi üzerindeki düzenleyici etkisini belirlemektir. Bu amaçla toplamda 564 lise öğrencisine (262 kız, 302 erkek) Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Meta-Duygu Özellikleri Ölçeği (MDÖÖ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) ölçekleri uygulanmıştır. ÇÇTÖ yardımıyla 175 öğrencinin (96 kız, 79 erkek) aileleri tarafından istismar edildiği tespit edilmiştir. İstismara uğrayan ve uğramayan kişilerin sürekli öfke ve depresyon düzeyleri arasındaki farklar analiz edilmiştir. Ayrıca tüm gruplar için bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin düzenleyici etkisi moderasyon analizleri ile test edilmiştir. Sonuçlar istismara uğrayan ve uğramayan grup arasında sürekli öfke ve depresyon düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Ayrıca istismara uğrayan grupta ruminasyon, değerlendirme, olayın değerini azaltma, kendini suçlama ve plan yapmaya yeniden odaklanma duygu düzenleme stratejilerinin düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotion regulation has been frequently discussed by the researchers in the recent years, and emotion regulation skills additionally demonstrate significant implications for mental health. On the other hand, emotion awareness is considered as a prerequisite in the use of adaptive emotion regulation skills by many researchers. Abuse in childhood is also known to interrupt the development of a healthy emotion regulation and as a result affect the healthy psychological development negatively. The aim of this study was to investigate the moderator role of cognitive emotion regulation strategies on the relation between meta mood experiences, trait anger and depression levels of abused adolescents. Five hundred sixty four high school students (262 females, 302 males) completed Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Trait Meta Mood Scale (TMMS), Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), Trait Anger and Anger Expression Inventory (STAXI) and Beck Depression Inventory (BDI). Among five hundred sixty four students, 175 students (96 female, 79 male) were found to be abused by their parents through CTQ. The differences between trait anger and depression levels of abused and non-abused adolescents were analyzed. In addition, the moderator role of cognitive emotion regulation strategies for all groups was tested through moderation analysis. The results showed that there is a significant difference between trait anger and depression levels of abused and non-abused groups. Moreover, moderator role of rumination, reappraisal, putting into perspective, self-blame and refocus on planning was found to exist in the abused group.