Eaphraim Kişhon'un Tarla Kuşuydu Jüliet adlı oyununun dramaturjisinin yapılması ve sahnelenmesi
The process of dramaturgy and putting on the play Oh, Oh Juliet by Eaphraim Kishon
  1. Tez No: 385553
  2. Yazar: MERT PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYDA AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma uygulama ağırlıklı yüksek lisans programı kapsamında bir tiyatro metninin seçilmesi ve sahnelenmesi sürecini konu edinmiştir. Dramaturji kavramını, metin çözümlemesi, karakter analizi oyunun anlaşılması ve doğru sahnelenmesi için incelenmiştir. Eaphraim kişhon'un yaşamı ve edebi tarzı, oyunun Shakespeare'in Romeo ve Juliet oyunuyla olan ilişkisi incelenmiş, aşk, evlilik, kuşak çatışması, din, sanat gibi konuları işlediği saptanmıştır. Yapılan bu çalışmalar doğrultusunda oyun sahnelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study matters the process of a theatre play's begin chosen and put on the stage as part of the post graduate program mostly based on practice. The notion of dramaturgy is examined for text and character analysis, the play's being understoodand put on the stage correctly. The life and literary style of Eaphraim Kishon and his play's relation to Shakespeare's Romeo and Juliet are analyzed. İt is stated that he discusses the them essuch as love, marriage, generationconflict, religion, art, etc. According to those studies, the play has been put on the stage.