Examination of the co-production process in self service technologies: Linking co-production to co-creation of value
Birlikte üretim sürecinin kendin-al teknolojilerinde incelenmesi: Birlikte üretim ve birlikte değer yaratmanın ilişkilendirilmesi
  1. Tez No: 385555
  2. Yazar: BİRGÜL KÜPELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN, DOÇ. DR. ELİF KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bu araştırma, Hizmet Egemen Mantık çerçevesinde öne sürülen birlikte üretim sürecinin bütünleşik bir model çerçevesinde açıklanması amacını taşır. Bu doğrultuda önerilen ve test edilen model, müşterinin birlikte üretim süreci motivasyonunu oluşturan öncüller ile başlamaktadır. Araştırma modeli ile üretim motivasyonunun birlikte üretim davranışına dönüşümü incelemektedir. Ayrıca, birlikte üretim davranışının çıktısı olarak kuramlanan süreç memnuniyetinin, gelecekte birlikte üretime girme niyet ve birlikte değer yaratmaya karşı tutum üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma ağırlıklı olarak nicel araştırma yöntemlerine dayanmakla birlikte, araştırmanın erken safhalarında nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Araştırma modelinin test edilmesi aşamasında kullanılan online check-in kapsamı, self servis teknolojilerinin yerleşmiş örneklerinden bir tanesi olarak kabul görmektedir. Türkiye'nin önde gelen havayolu şirketlerinden bir tanesinin online check-in sistemini kullanan 1095 yolcu, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklemden veri, kesit analizi anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma çerçevesinde incelenen kuramların geçerlilik ve güvenirlik analizleri çok boyutlu analiz yöntemi ile değerlendirildikten sonra yapısal eşitlik modellemesi ile kuramlar arasındaki ilişkiler test edilmiştir. Araştırma sonuçları, müşteri, firma ve birlikte üretilecek servise ait öncüller ile birlikte, durumsal faktörlerin müşterinin birlikte üretime girme motivasyonunu etkilediğine işaret etmektedir. Motivasyon, Düşünülmüş Eylem Teorisi neticesinde birlikte üretim davranışına dönüşmektedir. Birlikte üretim davranışı, algılanan değerlerin aracılık etkisi üzerinden üretim tatminine etki etmektedir. Ayrıca araştırma sonuçları, birlikte üretim süreci tatmininin, gelecekte ortak üretime girme niyeti ve ortak üretime girilen firma ile birlikte değer yaratmaya karşı tutumun üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to contribute to Service Dominant Logic by delineation of the co-production process through a comprehensive model. The model proposed and tested includes antecedent conditions that motivate the customer to engage in collaborative production. Through the research model proposed the evolvement of customer motivation to actual co-production behavior is examined. Furthermore, the relationship between co-production outputs and future engagement in co-production is articulated. Moreover, co-production outputs have been linked with customers' attitude towards engaging in co-creation of value with their co-production partners. This research predominantly utilizes quantitative approach that is shaped through insights gained from preliminary qualitative phase. In order to test the model proposed, self-service technologies through the specific context of online check-in has been used. A cross-sectional survey with 1095 passengers who have used the online check-in system of a major Turkish airline make up the research sample. The data has been analyzed through various multivariate techniques in order to ensure validity and reliability of the findings. The findings of the study indicate that several antecedent conditions that are related to the customer, company and service to be co-produced as well as situational factors ignite customer's motivation to co-produce. Customer motivation is translated to actual co-production behavior through Theory of Reasoned Action. Co-production satisfaction is realized through the mediating effect of various perceived values. Finally, co-production satisfaction not only breeds future intention to co-produce, but also impacts forming customer's attitude towards co-creation of value with the co-production partner. Overall, this research delineates the complex process of co-production and its linkage to co-creation of value.