Motives, fandom, identification, and loyalty of football fans living in home country and abroad: The case of Turkish fans in Turkey and Germany
Kendi ülkesinde ve yabancı ülkelerde yaşayan futbol taraftarlarının motivasyonu, taraftarlığı, özdeşimi ve sadakati: Türkiye'de ve Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar örneği
- Tez No: 385556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı futbol kulüplerinin taraftarlarının taraftarlık, motivasyon ve özdeşimlerinin taraftarların takımlarına sadakatine etkilerini ortaya koyan bir model oluşturmak, ve milliyetçilik kavramının bu modelde yer alan özdeşim ve motivasyona etkilerini de göstermektir. Çalışma kapsamında kendi ülkesinde yaşayan taraftarlar ile yurtdışında yaşayan taraftarlar ayrı ayrı incelenerek karşılaştırılmış ve aralarındaki farklar sunulmuştur. Yurtdışında yaşayan taraftarlar için oluşturulan modelde etnik kimlik ve kültürel etkileşim kavramlarının milliyetçiliğe etkisi de gösterilmiştir. Çalışma, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarını destekleyen ve Türkiye'de yaşayan taraftarlar ile yine aynı takımları destekleyen ama Almanya'da yaşayan taraftarları kapsamaktadır. Sırasıyla 376 ve 228 taraftar ile yapılan çalışmanın sonucunda Türkiye'de yaşayan taraftarlarla Almanya'da yaşayan taraftarlar taraftarlık, motivasyon ve milliyetçilik kavramlarında anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca oluşturulan model Türkiye'deki taraftarlar için doğrulanırken, Almanya'da yaşayan taraftarlar için motivasyon kavramının taraftarlık, sadakat ve özdeşim kavramlarıyla olan ilişkisi doğrulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a model presenting the effects of fandom, motivation, and identification on the loyalty of football fans to their teams, and showing the effect of nationalism on identification and motivation. In this study, the football fans living in home country and living abroad are analyzed separately and the differences between them are presented. In the model established for the fans living abroad, the effect of ethnic identity and acculturation on nationalism is also shown. The scope of the study is the fans of Beşiktaş, Fenerbahçe, and Galatasaray who live in Turkey and Germany. Samples consisted 376 and 228 fans respectively and it is found that there are significant differences between the fans in Turkey and Germany in terms of fandom, motivation, and nationalism. The model built in the study is validated for the fans in Turkey and it is validated for the fans in Germany except the effect of motivation on fandom, identification, and loyalty.