Kadın köşe yazarlarının toplumsal cinsiyet algısı
The gender perception of women columnists
- Tez No: 385565
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezde, Batı ve Türkiye feminist literatüründe yer alan gelişmeler temel alınarak, Yeni Şafak, Cumhuriyet ve Yeni Çağ gazetelerinde köşe yazarlığı yapmakta olan kadın yazarların toplumsal cinsiyet algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamındaki kadın köşe yazarlarının toplumsal cinsiyet algıları bireysel kimlikleri, siyasal görüşleri, söylemleri ve çalıştıkları gazetelerin ideolojileri de dikkate alınarak incelenmiştir. Aynı zamanda söz konusu etmenlerin ekseninde kadın köşe yazarlarının yazılarında tutarlı bir düşünsel yapı oluşturup oluşturmadıkları sorgulanarak toplumsal cinsiyet algıları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Dört bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde kimlik olgusu ve Batı'daki feminist hareketin tarihsel uğrakları, ikinci bölümde Türkiye'deki feminist hareketin gelişimi, üçüncü bölümde medyada toplumsal cinsiyet temsilleri ve medyada kadın işgücü ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise Cumhuriyet, Yeni Şafak ve Yeni Çağ gazetelerindeki kadın köşe yazarlarının yazılarının toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesi aktarılmıştır. Nitel yöntemden yola çıkılarak derinlemesine betimleyici analizin kullanıldığı bu çalışmada, köşe yazarlarının 2012 yılının ilk üç ayındaki köşe yazıları kapsam dâhiline alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Kimlik, toplumsal cinsiyet, feminist hareket, medyada temsil, Yeni Şafak, Yeni Çağ, Cumhuriyet
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the examination of the gender perception of the women journalists who work as columnists in Yeni Şafak, Cumhuriyet and Yeni Çağ newspapers in the framework of the discussions in Western and Turkish feminist literatures. In this study, the gender perception of the women columnists is evaluated in the context of their individual identities, political views, discourses and the ideologies of the newspapers they work for. Besides, at the axis of mentioned factors, the consistency of intellectual structure is examined in the articles of women columnists. The thesis consists of four chapters; in the first chapter the concept of identity and historical coversions of Western feminist movement, in the second chapter women's rights struggle and feminism in Turkey and in the third chapter the representation of gender and women labor force in Turkish media. In the last chapter of thesis, the columns of women journalists from Cumhuriyet, Yeni Şafak and Yeni Çağ are examined in the context of gender perception. The thesis makes use of the qualitative research methodology as the object of analysis consists of written documents pertaining to the first three months of the year 2012. Key Words : Identity, gender, feminist movement, representation in media, Yeni Şafak, Yeni Çağ, Cumhuriyet