Nûrî İbrahim Divanı
Divan of Nûrî İbrahim
- Tez No: 385564
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Nûrî İbrahim XVII. yy.da yaşamış bir divan şairidir. Bu çalışmada Nûrî'nin hayatı, sanatı ve divanı ele alınmıştır. Hayatı hakkında net bilgilere ulaşamadığımız şairin divanından başka eseri bulunmamaktadır. Şairin hayatı hakkındaki kısıtlı bilgi ise divanı temel alınarak yazılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, şairin hayatı ve sanatı anlatılmıştır. İkinci bölümde divan şekil, vezin, dil, muhteva gibi birtakım başlıklar altında incelenmiştir. Divanın transkripsiyonlu metni ise üçüncü bölümü oluşturmaktadır. Nûrî sanatıyla dikkat çekememiş, tezkirelerde kendine yer bulamamış bir şairdir. Şairin en dikkat çekici özelliği bir şiirinde kullandığı gemici dilidir. Bu dili oldukça başarılı kullanan Nûrî divan edebiyatının kelime dünyasına yeni kelimeler armağan etmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Nûrî İbrahim 2. Divan 3. XVII. yy. 4. Gemici dili 5. Divan edebiyatı
Özet (Çeviri)
Nuri Ibrahim is a divan literature poet lived in the 17th century. This study focuses on Nuri's life, art and divan. The poet, of whose life we have limited information, has no literal work other than his divan literature works. Limited information gained on his life is written based on his divan. The study consists of three parts. The first part contains information of the poet's life and artwork. In the second part, the divan is examined on the basis of several titles such as pattern, language and content. The transcriptioned text of the divan constitutes the third part. Nuri could not attract attention with his artwork, neither he could find a place for himself in the collection of biographies. The most conspicuous feature of Nuri is the sailor language he used in one of his poets. Nuri, using this language successfully, had presented new words to the divan literature world. Key Words 1. Nûrî İbrahim 2. Divan 3. 17th century 4. Sailor language 5. Divan literature