Hemşirelikte hizmet içi eğitim: Nazilli Devlet Hastanesi örneği
Service training in nursing: Nazilli State Hospital sample
  1. Tez No: 385612
  2. Yazar: MEHTAP BAĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, hizmet içi eğitimin bireysel ve kurumsal boyutları incelenmiştir. Hizmet içi eğitimin çalışan ve örgüt üzerindeki olumlu etkilerine değinilmiştir. Çalışma koşullarının hızla gelişmesi ve uzmanlaşmanın artması, işinde bilgili ve yetkin kişilerin yetişmesini zorunlu kılmıştır. İş yaşamında profesyonelliğin önem kazanması ile hizmet içi eğitimin gerekliliği anlaşılmaya başlanmıştır. Bu tezin kapsamındaki hemşirelikte hizmet içi eğitim çalışmasının birinci bölümünde hemşirelik hizmetlerinin tanıtılması, bölümleri ve bu bölümlerden özellikle yoğun bakım hemşireliği açısından eğitimin gerekliliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ele alınan eğitim ve hizmet içi eğitim genel hatları ile açıklanmış, çalışma yaşamının her alanında hizmet içi eğitim gerekliliğine dair bilgiler ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde yapılan anket çalışması sonuçları ile ele alınmıştır. Çalışma Nazilli Devlet Hastanesi çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yönteminde betimsel istatistikten faydalanılmıştır. Katılımcıların demografik ve mesleki özelliklerine, çalıştıkları kurumdaki eğitim faaliyetlerine; kurumda düzenlenen hizmet içi eğitimlere ve bu eğitimlere yönelik olumlu ve olumsuz düşüncelere ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların hizmet içi eğitime bakış açılarının olumlu olduğu görülmüştür. Meslekte çalışma yılı az olan hemşirelerin kurumda uygulanan hizmet içi eğitime ihtiyacı fazla iken meslekte görev yılı çok olan hemşirelerin genel anlamda hizmet içi eğitime ihtiyaçlarının daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study individual and institutional dimensions of in-service-training were investigated. It has been stated the positive effects of in-service-training on employees and organizations. Rapid development of working conditions and inreasing of specialization have made compulsory to grow sophisticated and competent people. With the increasing importance of professionalism in business life ,the necessity of in-service-training is started to be understood. In the first part of this study it is focused on working in-service-training in nursery , introduction of nursing services , its departments and especially the need of in-service-training for intensive care nursing. In the second part , it is explained the education and in-service training with overall study and it is put forward some information about the need of in-service training in each area of business life. In the third part , the survey is discussed with its results. The sudy was carried out with Nazilli State Hospital employees. In the methods of study , it was utilized with descriptive statistical . It has been tried to reach the the demographic and professionel characteristics of participants , the training activities in the institutions they work , in-service-training organized in the institution and the positive -negative attitudes towards these trainings. As a reult of research, it has been found out that the employees have positive angle of view in-service-training. It was observed that while the nurses who have less than a year in their professions need more in-service training carried out at institutions , nurses working for many years generally need much more in-service training than the others.