Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinde benlik saygısı ve stresle baş etme yöntemleri: Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi örneği
The self-esteem and coping methods with stress at students of Faculty of Nursing: Example of Ege University Faculty of Nursing
  1. Tez No: 385613
  2. Yazar: FATMA BETÜL TÜRKSOY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Benlik kavramı, kişisel özellikler, yetenekler, amaçlar ve inançlardan oluşan bir bütündür. Benlik, kişinin ne olduğu ve ileride ne olacağını, başka insanların kendisine dair neleri düşünmelerini arzu ettiğini yansıtan bir olgudur. Benlik saygısı ise insanın şahsi niteliklerini beğenmesi, değerli görmesini yansıtır ve kendisini değerlendirmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Stres ve stresle başa çıkma, yaşamın her döneminde olduğu gibi gençlik döneminde de oldukça önemlidir. Çünkü gençlik, toplumsal, bedensel ve psikolojik yönleriyle değişimin ve gelişimin bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu çalışmanın amacı, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin benlik saygısı düzeylerini saptamak, stresle baş etme yöntemlerinin benlik saygısı ile ilişkisini incelemektir. Bu doğrultuda elde edilen veriler ilgili analizlerle değerlendirilerek araştırma varsayımları test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin benlik saygılarının stresle baş etme yöntemleri üzerinde ilişkili olduğu görülmektedir. Hemşirelik öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri arttıkça kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımını daha fazla kullandıkları ve bu özelliklere daha fazla sahip oldukları saptanmıştır. Buna karşın kendine güvensiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşımı kullanan öğrencilerin benlik saygısı düzeylerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individualism is a whole to be consist of our personal properties, abilities, goals and beliefs. This is a fact what the person is, what will happen in the future and reflects that desire what other people think about herself/himself. Self-esteem reflects that the person like the subjective qualities and self-worth seeing, and proceeds from self-assess. Stress and coping with stress is considerably important at the period of youth, as well as every period of life. Because youth is a period marked by a combination of exchange and development with social, physical and psychological aspects. The purpose of this study determine the level of self-esteem and also examine the relationship between coping with stress and self-esteem of the students of Ege University Faculty of Nursing. By the data evaluated with related analysis, the hypotheses have been analysed. According to results, the students' self-esteem is associated with coping methods with stress. It has been determined that the level of nursing students' self-esteem increased, they use and have more self-confident approach, optimistic approach and social support approach. Conversely, it was identified that students' self-esteem level is low using the insecure approach and submissive attitudes.