Ülkemizde ve dünyada aile hekimliği sisteminin işleyişi
Our country and in the world system operation of family medicine
  1. Tez No: 385615
  2. Yazar: RUFEN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı, ülkemizde ve dünyada aile hekimliği sisteminin araştırılması, diğer ülkelerde bulunan aile hekimliği uygulama şekillerinin incelenmesi, ülkemizde yapılan reformlar sonrasında birinci basamak sağlık kurumlarının geldiği durumun bilinmesi, aile hekimliği uygulamalarının tespit edilmesine yönelik olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde aile hekimliğinin genel bir tanıtımı yapıldıktan sonra, uluslar arası alanda aile hekimliği hizmetlerinin nasıl yürütüldüğüne dair literatür çalışmasından elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Ülkemizde uygulanan aile hekimliğinin nasıl ve ne şekilde meydana geldiği, aile hekimliğinin yasal zemini, kapsamı ve çalışma şartlarının araştırılmasına yönelik bilgiler elde edilmesi amaçlanmıştır. Birçok ülkede aile hekimliği uygulamasının sağlık hizmetine ilk başvurulan yer olduğu ve sağlık hizmetlerinde yaş, cinsiyet ve hastalık türü gözetilmeksizin, tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmetlerinin aile hekimlikleri olan ilk basamakta verilmektedir. Uygulama ile ilgili ülkemizde yasal mevzuat olarak birçok gelişme olmuştur. Fakat henüz birinci basamak sağlık hizmeti bilincinin tam olarak oluşmadığı görülmüştür. Yapılan literatür taraması sonucunda, akademik çalışmaların yanında resmi kurumlarının yürütmüş olduğu çalışmalar da bulunmaktadır. Sistemin uygulanmasında sorumluluğu bulunanların, aile hekimliği ile ilgili ciddi önlemler alması, aile hekimliğine işlevsellik kazandırılması gerektiği düşüncesi oluşmuştur. Anahtar Kelimeler : Aile Hekimliği, Sağlık Hizmeti, Aile Hekimliğinde Sağlık Hizmeti
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study and investigation of family medicine system in the world, examining the practice of family medicine so in other countries, our knowledge of the occurrences of primary health care after the reforms made, is intended for the detection of family medicine practice. After a general introduction of family medicine made in the first part of the study, an international field of family medicine services are given how the information obtained from the literature that is executed. In the second part of the study, how the implementation of family medicine in our country and how it occurred, the legal basis of family medicine, information for the investigation of the scope and conditions of work are intended to achieve. In many countries, family medicine practice is the first place referred to health care and health services in age, sex, and regardless of the type of disease, which is given in the first step of therapeutic and preventive health care of family doctors. In our country there have been many developments in legislation related to the application. But has not yet seen the formation of primary health care services are not fully conscious. The results of the literature review, studies that have been conducted by official institutions are in addition to academic studies. With responsibility for implementation of the system of family medicine take serious measures related to, the idea that family medicine should be brought to the functionality has occurred. Keywords : Family Medicine, Health Care, Health Care in Family Medicine