Obsesif kompulsif bozukluğu tanısı konmuş çocuk ve ergenlerin ebeveynlerindeki psikopatolojik belirtileri
Psychopathological symtopms in parents of children and adolescents with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 385616
  2. Yazar: MELİS ÇEKİÇ GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı konmuş çocuk ve ergenlerin anne ve babalarında Obsesif Kompulsif Bozukluk belirtileri başta olmak üzere diğer psikopatolojik belirtilerin varlığını araştırmak amaçlanmıştır. Özel bir hastanede psikoloji bölümüne başvuran, DSM IV-TR kriterlerine göre OKB tanısı konan 32 çocuk ve ergen ile bu çocukların anne ve babaları (n=64) çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubuna ise DSM-IV TR kriterlerine göre OKB belirtilerini desteklemeyen 30 çocuk ve ergen ile ebeveynleri (n=60) dahil edilmiştir. Araştırmaya çift ebeveynli olan çocuklar dahil edilmiştir. Boşanmış veya ayrı evde yaşayan ebeveynlerin çocukları, bakım evlerinde yaşayan çocuklar hariç bırakılmıştır. Çalışmaya alınan çocuk ve ergenler 6-17 yaşlar arasındadır. Çalışmaya katılan çocuk ve ergenlerin yaş ortalamaları 9.52 ± 3.37 yıl olarak belirlenmiştir. OKB tanısı almış çocukların ebeveynlerindeki psikopatolojik belirtileri değerlendirme amacıyla SCL-90-R Psikolojik Belirti Tarama Testi kullanılarak araştırılmıştır. Çocuk ve ergenlerde ise OKB belirtilerini değerlendirme aracı olarak Çocuklar için Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (CY-BOCS) kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmadan elde edilen veriler sonucunda, OKB grubundaki çocuk ve ergenlerin anne ve babalarında, kontrol grubunu oluşturan çocuk ve ergenlerin anne ve babalarındakine oranla OKB belirtileri daha yüksek ve arada istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Obsesif Kompulsif Bozukluk, Çocuk, Ergen, Ebeveyn, Psikopatoloji.
Özet (Çeviri)
In this study, Obsessive Compulsive Disorder in children and adolescents diagnosed with parents aimed to investigate the presence of other psychopathological symptoms, especially obsessive-compulsive disorder symptoms. Admitted to a private hospital in the psychology department of the DSM-IV-TR diagnosis of OCD according to the criteria set by the 32 child and adolescent mothers and fathers of these children (n = 64) were included in the study. The control group that does not support the DSM-IV-TR symptoms of OCD according to the criteria of 30 children and adolescents with parents (n = 60) were included. Studies were included children with double parents. Divorced or separated parents with children living at home, children living in nursing homes were excluded. Children and adolescents in the study were aged between 6-17. Participated in the study in children and adolescents with a mean age was determined as 9:52 ± 3:37 years. SCL–90-R to measure psychopathology in parents of children with a diagnosis of OCD Symptom Checklist-90-R was investigated using psychological test. Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale for Children In children and adolescents as a measurement tool (CY-BOCS) was used. In the present study, parents of children with OCD were compared with the parents of the control group who did not have OCD, by means of presenting OCD symptoms. The results showed that, parents of the children with OCD presented more OCD symptoms than the parents of the control group and the difference was statistically significant among these two groups. Key Words : Obsessive-Compulsive Disorder, Child, Adolescents, Parents, Psychopathology