Hemşirelik fakültesi öğrencilerinde iş edinme kaygısının incelenmesi ve demografik faktörlerle ilişkisi: Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi örneği
The study of work anxiety at students of faculty of nursing and relationship with the demographic factors: Example of Ege University Faculty of Nursing
- Tez No: 385614
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEKİ ATIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanların yaşamlarında çeşitli amaçları vardır. Bu amaçların en önemlilerinden biri de bir işe sahip olabilmektir. Bir işe sahip olmak, insan hayatının devamlılığı için gerekli ihtiyaçların karşılanmasından çok daha fazlasıdır. Çalışmak, sosyal ve psikolojik ihtiyaçların karşılanması, verimli bir yaşama sahip olmak anlamına da gelmektedir. Bununla birlikte yaşanan ekonomik krizler sadece Türkiye' de değil, birçok ülkede işsizliğin önemli bir sorun haline gelmesine neden olmaktadır. İşsizlik, ekonomik ve toplumsal açıdan oldukça önemli bir problemdir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, genç nüfusun fazlalığı, yeterli istihdam olanaklarının oluşturulamaması gençler arasında işsizliğin artmasına, eğitim yaşamları bittikten sonra iş kaygılarının oluşmasına neden olabilmektedir. Çalışmada, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinde, iş edinme kaygısının olup olmadığı, varsa hangi düzeyde olduğunun tespit edilmesi amaçlanmış, öğrencilerde iş edinme kaygısı ve sürekli kaygı düzeyinin demografik özelliklere göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Bu doğrultuda elde edilen veriler ilgili analizlerle değerlendirilerek araştırma varsayımları test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin demografik özelliklerinin sürekli kaygı düzeyi üzerinde etkili olmadığı ancak öğrencilerin işsiz kalacağını düşünme durumu, hemşirelik bölümünü isteyerek seçme durumu ve ailedeki çocuk sayısına yönelik demografik özelliklerinin iş edinme kaygısı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin işsizlik kaygı düzeyleri ile sürekli kaygı düzeyleri arasında aynı yönde bir ilişki olduğu, işsizlik kaygıları arttıkça hayata yönelik sürekli kaygılarının da artış gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are a variety of purposes in people's lives. One of the most important of these goals is to have a job. Having a job is far more than the meeting the needs necessary requirements for the continuity of human life. To working is meant to meet social and psychological needs, to have a productive life. However, the economic crisis leads to unemployment is becoming a major problem not only in Turkey but also in many countries. Unemployment is a major problem economically and socially. Especially in developing countries, excess of the young population and failure to establish adequate employment opportunities may lead to increase in unemployment and the formation of business concerns after training life among young people. In this study, it is intended to whether the students of Ege University Faculty of Nursing have the business concerns, if it is found what the concerns' level is, and it is investigated that the students' business concerns depend on their demographic characteristics. By the data evaluated with related analysis, the hypotheses have been analyzed. According to results, the demographic characteristics of the students is not effective on the level of trait concern, but some of the demographics characteristics such as the status of thinking that students remain unemployed, the status of choosing by requesting the nursing department and the number of children in the family are effective on work concerns. It has been determined that there is a relationship in the same direction between the level of unemployement concerns and level of trait concern of the students of Nursing Faculty; unemployment concern increased, the trait concern for life is also increased.