Örgütsel bağlılık ve iş doyumu
Organizational and job satisfaction
  1. Tez No: 385617
  2. Yazar: DİLEK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, günümüzün sürekli değişen ve gelişen iş dünyasındaki değişime uyum sağlamaya çalışan örgütlerin önem verdiği konuların başında yer alan örgütsel bağlılık ile iş doyumu hakkında bilgiler verilmektedir. İş ortamında meydana gelen negatif ve pozitif bütün olaylarla direkt etkileşim halinde olan çalışanların örgütsel bağlılıklarını ve iş doyumlarını etkileyen faktörleri, örgütsel bağlılık ve iş doyumunun sağlanması ile çalışanlar ve örgütler açısından nasıl sonuçlar meydana getireceği incelenmektedir. Bu çalışma teorik bir nitelik taşımaktadır. Bu nedenle tarihçi metod ve kaynak taraması tekniğinden yararlanılarak hazırlanmış bir kaynak niteliğindedir. Günümüzde teknoloji her alana nüfus etmektedir. Herkes her bilgiye rahatça ulaşabildiğinden rekabet ortamında insan gücü çok daha önem kazanmaktadır. İş dünyasının nimetlerinden olan teknoloji günümüz iş hayatına kadar genişlemiştir. İş doyumu ve örgüte bağlılığın etkilerinin hem belirli olması hem de çalışan kitlelere ilişkin etkilerinin araştırılması, bir yandan iş tatmini bir yandan da örgütsel bağlılığın değerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, today's constantly changing and given the importance of the issues involved in trying to adapt to changes in the evolving business world organization provides information about job satisfaction and organizational commitment. Business environment occurring in the negative and positive all the organizational commitment of employees that are in direct interaction with the events and job satisfaction factors influencing how results in terms of employees and organizations in the provision of organizational commitment and job satisfaction are studied to bring about. This study is a theoretical nature. Therefore, the method utilizing the historian and technical literature is a source of reference prepared. Today, technology is the population in each area. Everyone has access to all information freely competitive environment it is important that more manpower. Business is expanded to the benefits of the existing technology in today's business life. Investigate the effects of job satisfaction and organizational commitment to be both specific effects on both the working masses, while job satisfaction while also reveals the value of organizational commitment.