Türkiye'de iş sağlığı ve iş güvenliğinin Türk sosyal güvenlik sistemindeki yeri ile iş sağlığı ve iş güvenliğinin kamu hastanelerinin yönetimlerine katkısı
Workplace health and occupational health at Turkey and safety work in Turkish social security system management's contribution to the safety of public hospital
  1. Tez No: 385618
  2. Yazar: VESİLE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Hospitals, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'de iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yapılan birçok düzenleme olmasına rağmen gereği gibi hizmet verememesi çalışanlar üzerinde olumsuz izler bırakmıştır. Yeni oluşturulan iş kanunu ve iş güvenliği yasası çalışanların ve işverenlerin sorumluluklarını daha detaylı hale getirmiştir. Uygulamada çeşitli aksaklıklar olmasına rağmen uygulamadaki kamusal kararlılık daha etkin olabilmektedir. Hizmet işletmeleri şeklinde olan hastaneler de bu etkinliği göz önünde bulundurarak çalışan güvenliğini daha çok önem verebilmektedir. Çalışmanın amacı Türkiye'de iş sağlığı ve iş güvenliğinin Türk sosyal güvenlik sistemindeki yeri ile iş sağlığı ve iş güvenliğinin kamu hastanelerinin yönetimlerine katkısının nasıl olabileceğini araştırmaktır. Bu amaca göre Türkiye'de İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uygulamalarının kamu kesiminin önemli bir hizmet sunumu olan hastanelerde de ilgili kanun ve yönetmeliklere göre etkin hale gelebilir, hastanelerde de başarılı olabilir.
Özet (Çeviri)
Turkey in occupational health and inability services as required, although a lot of the arrangements relating to occupational safety workers have left their mark on the downside. The newly created labor laws and safety regulations workers and employers has become more detailed responsibilities. In practice, although several deficiencies in practice it may be more effective public commitment. Hospitals in the form of service business can also give more importance to the safety of employees considering this activity. The purpose of the study of occupational health and safety in Turkey, the Turkish social security system in place with occupational health and safety at work is to investigate how may contribute to the management of public hospitals. According to this purpose in Turkey in the Occupational Health and Safety Practice is an important service delivery in the public sector hospitals may become effective in accordance with the relevant laws and regulations, can be successful in the hospital.