Rol belirsizliği, rol çatışması, örgütsel destek ve sağlık çalışanlarında tükenmişlik
The relationship between role ambiguity, role conflict, organizational support and burnout levels of health employees
  1. Tez No: 385628
  2. Yazar: ERHAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gelişen dünyamızda gücü ve başarıyı hedeflemiş örgütlerin çalışanları ile bütünleşmesi gerekmektedir. Bunun yolu ise örgütsel destek ve iletişim bağlantılarının güçlendirilmesiyle mümkün olacaktır. Örgütün geleceği üzerinde önemli bir etkiye sahip olan çalışanların tükenmişlik düzeyleri örgütler tarafından önemle üzerinde durulan bir konu haline gelmiştir. Günümüzde başta sağlık personelleri olmak üzere birçok çalışan çeşitli sebeplerden dolayı meslekleri ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Yaşanılan sorunlara çözüm üretilememesi sonucu oluşan çaresizlik hissi bireylerin bulundukları ortamdan soyutlanmaya itmektedir. Kendini anlamsız ve çaresiz hisseden bireyde, olaylara karşı duyarsız ve tepkisiz kalma hali oluşmakta, bu da kişiye tükenmişlik ile karşı karşıya getirmektedir. Sağlık personellerinin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi ve sağlık kurumları ve yönetiminden kaynaklı rol kavramı, rol belirsizliği ile örgütsel destek ve iletişimin tükenmişlik üzerindeki etkilerinin açıklanmasıdır. Çalışmanın teorik kısmında bu kavramlar detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's developing world organizations, aiming to be powerful and successful, need to integrate with their employees. They can only achieve this goal by empowering the support to communicate. The burnout levels of the employees, which have an important effect of the faith of the organization, became a major field of interest. Burnout syndrome is a statue, which is common in employees who face with extensive emotional feelings due to their work, and have symptoms such as physical exhaustion, long-lasting tiredness, hopelessness and desperation and it also causes unwelcomed types behavior both towards to the job and other people. Nowadays, many people (mainly health employees) suffer from this syndrome and have these types of problems in their careers. The case of not being able to create solutions pushes the employees to become isolated. The individual feels meaningless and hopeless and becomes unresponsive to other incidents, and then he or she faces burnout. The aim of this study is to identify the level of burnout of health employees and reveal the effects of this concept on role itself, role ambiguity and organizational support. The study also aims to explain the effects of burnout on communication means. This theory of the study tries to explain all of these concepts in detail.