Isolation, identification and characterization of non-starter microorganisms from Turkish kasher cheese
Starter olmayan mikroorganizmaların Türk kaşar peynirinden izolasyonu tanımlanması ve karakterize adilmesi
  1. Tez No: 38563
  2. Yazar: ÖZLEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
oz STARTER OLMAYAN MİKROORGANİZMALARIN TURK KAŞAR PEYNİRİNDEN İZOLASYONU, TANIMLANMASI VE KARAKTERİ ZE EDİLMESİ AYDIN, Özlem Yüksek Lisans Tezi, Biyoteknoloj i Anabil im Dalı Tez Yöneticisi! Prof. Dr. Ufuk Gündüz Yardımcı Tez Yöneticisi ı Doç. Dr. Yavuz Beyatlı Ocak, 1995, 153 sayfa Çalışmamızda değişik olgunlaşma safhalarında olan Türk kaşar peyniri örneklerinden izole edilen sekiz adet Lactobacillus ve İki adet Pediococcus suşları ile çalışılmıştır. İzole edilen suşlar; hücre morfolojisi, gram boyama, katalaz üretimi, glukozdan CO 2 üretimi, ar j ininden amonyak üretimi, sıcaklık ve tuz tolerans testleri, sitrat kullanımı ve şekerleri kullanarak asit üretimi durumuna göre karakteristik olarak tanımlanmıştır.İzole edilen bütün Lactobaclller 37°C,de yedi saat içerisinde yağsız sütün pE'sxni 4.9 altına indirgedi. Süt örneklerinin koagülasyonu Lactoba cillus' lar tarafından 16 saat, pediococcus' lar taraf mdansa 48 saat içerisinde tamamlandı. Lactobacillus ve Pediococcus suçlarının ürettiği inhibisyon aktivitesi gıdalarda bulunan patojenlere karşı denendi. Bu antimikrobiyal maddelerin tabiatı ile ilgili çalışmalar kuyu difüzyon ve spot -on- the -lawn yöntemi ile S, aureus, S. feacalls, E.coll ve B.subtllus* a karşı yapıldı. Pediococcus' lar tarafından üretilen bu antimikrobiyal madde H202/ laktik asit ve bakteriofaj gibi diğer etmenlerin elimine edilmesi ile bakterlosin olarak tanımlanırken Lactobacillus' lar tarafından üretilen antimikrobiyal madde diğer etmenlerin elimine edilmesi sonucunda Laktik asit olarak belirlendi. Şuşların plazmid DNA'ları izole edilmiş, L.hilgardii dışındaki bütün Pediococcus' ların ve Lactobacillus' ların bir ila dokuz arası plazmid içerdikleri gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler ı Lactobacillus, Pediococcus, Bakteriocin üretimi, plazmid, peynir. VIBilim Dala Sayısal Kodu i 401.02.02 VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISOLATION, IDENTIFICATION AND CHARACTERIZATION OF NON-STARTER MICROORGANISMS FROM TURKISH KASHER CHaEiSE i AYDIN, Özlem M.S. in Biotechnology Supervisor ı Prof. Dr. Ufuk Gündüz Co -Supervisor ı Assoc. Prof. Dr. Yavuz Beyatlı July, 1995, 153 pages Eight strains of Lactobacillus and two strains of Pediococcus isolated from Turkish kasher cheese, at various stages of ripening, have been studied. The isolated strains were identified according to the following characteristics! morphology of cells, gram staining, catalase test, C02 production from glucose, ammonia production from arginine, temperature and salt tolerance test, citrate utilization and acid production from sugars. IllAll strains of Lactobacillus reduced the pE of skimmed milk to 4.9 at 37°C within seven hours. The coagulation of skimmed milk was achieved within 16 hours for Lactobacillus and within 48 hours for Pediococcus. Lactobacilli and Pediococci strains were tested for their inhibitory activity against food- borne pathogens and further study about the nature of antimicrobial activity was carried out by well- dif fusion and spot -on- the -lawn methods against S. aureus, S. feacalla, E.coll and B. subtllls. Such antimicrobial activity of Pediococcus was found to be bacteriocin since other factors like H202, acidity and bacteriophage were excluded. The antimicrobial activity of Lactobacillus was determined as Lactic acid. The plasmid profiles of the strains were obtained. All of the Pediococcus and Lactobacillus except L.hllgaxdll were found to contain from one to nine plasmids. Key words ı Lactobacillus, Pediococcus, Bacterio cin production, plasmid, cheese Science code ı 401.02.02 IV