Sağlık bilişimi, Türkiye'de sağlık bilgi enformasyon sistemleri ve dijital hastaneler
Health informatics and health data information systems and digital hospital in Turkey
  1. Tez No: 385634
  2. Yazar: FARUK ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada sağlık bilişimi ve Türkiye'de sağlık bilgi enformasyon sistemlerinin gelecekteki sağlık hizmeti sunumuna sağlayacağı katkılar düşünülerek ve ileri teknik imkanlar, kullanılarak, Dijital Hastanelere dönüşümün nasıl sağlanacağı konusunda değerlendirmelere yer verilmiştir. Gelişen teknolojik bilgi sistemlerinin sağlık hizmeti sunumunda hastalara ve sağlık profesyonellerine sağlayacağı faydaların, geçmiş tecrübelerden de yararlanılarak daha ileri boyutlarda ve hızlı bir şekilde paydaşlara sunumunun sağlanması gerekmektedir. Sağlık sektöründe, işgücü kaybının önüne geçmesi de hedeflenen dijital hastane modellerinin, sağlık bilişim sistemleri ve enformasyon hizmetleriyle uyum içinde çalışmasıyla birlikte, hizmet sunumu kesintisiz bir şekilde kullanıcılarına, diğer paydaşlara, önemli kolaylıklar sağlayacaktır. Gerek dünya sağlık sisteminde gerekse Türk sağlık coğrafyası içerisinde ötelenemez, ertelenemez olan sağlık hizmetleri ihtiyacının hızlı ve kolay bir şekilde sunumunu sağlayacak bilişim sistemlerinin çözüm ortaklarıyla birlikte geliştirilmesi ile hasta ve sağlık profesyonellerinin emek ve zaman kaybının önüne geçilecektir. Bu bağlamda Dijital Hastanelerin daha çok hastanede hizmete sunulması, daha önce kurulmuş olan Dijital Hastanelerin günün ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi gereklidir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Bilişimi, Türkiye'de Sağlık Bilgi Enformasyon Sistemleri ve Dijital Hastaneler
Özet (Çeviri)
This study focuses on the expected contributions of health informatics and health data information system to the health care delivery, and the conversion of Digital Hospital in Turkey. The primary objective of this study is to examine the impacts of health informatics and health data information on the hospitals. Evidence from the past research studies revealed that the health care services and the health care professionals would be more effective and efficient by using technological developments in the information systems. The compatibility of Informative Systems and Health Informatics with the Digital Hospital can mitigate the loss of labor and the stakeholders can benefit from the uninterrupted flow of service. In the global health system, the health services cannot be postponed or cancelled. The labor loss of health care professionals can be significantly reduced by the employment of health informatics with the cooperation of the stakeholders. In this context, the Digital Hospital services should be introduced in more hospitals, furthermore the hospitals that already have the Digital Hospital System should take necessary actions in order to meet the latest challenges. Key Words : Health Informatics, Health Information in Turkey Information Systems and Digital Hospitals