Sağlıkta hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti: Marmaris Devlet Hastanesi örneği
Health servi̇ce quali̇ty and pati̇ent sati̇sfacti̇on: Marmari̇s State Hospi̇tal sample
  1. Tez No: 385635
  2. Yazar: MİHRİCAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti, sağlık açısından ve Marmaris Devlet Hastanesi örneğinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın kuramsal bölümlerinde tarihçi/kaynak taraması yöntemi kullanılmıştır. Alan çalışması bölümünde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anketle hizmet kalitesi ölçümü, servqual ölçeğine göre yapılmıştır. Anket verileri için, SPSS 20.0 istatistik programıyla işlemler yapılmış, frekans, yüzde, bağımsız örnek t testi, varyans analizi testi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Kuramsal ve uygulamalı değerlendirmelerden elde edilen bulgular, sonuç bölümünde yer almaktadır. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinde kalitenin neden, memnuniyetinde sonuç olduğu saptanmıştır. Kalite olmadan hasta memnuniyeti elde etmek olanaklı görünmemektedir. Varsayımların test edilmesiyle hasta memnuniyeti kapsamında cinsiyet, evlilik, hastaneye geliş sayısı durumu açısından fark saptanmazken, yaş, eğitim ve emeklilik durumu açısından fark olduğu ortaya konmuştur. Anket sonuçları ortalamalarına göre, Marmaris Devlet Hastanesinin hasta memnunluğunu sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this survey, service quality and patient satisfaction were viewed in terms of health and in Marmaris State Hospital sample. Historical/Source screening method was carried out at the theoretical parts of investigation. Questionarre application was carried out at the field research. The service quality measurement with questionarre been made by Servqual method. The procedures for the questionarre datas been made by SPSS 20.0 statistical programme and statistical methods like frequency, percentage, independent sample t-test, variance analysis was carried out. The findings obtained from theoretical and practical evaluations are at the result section. In this context, it was established that the quality is a reason and satisfaction is a conclusion. The patient satisfaction without service quality seems impossible. In this survey, by testing the hypotheses, in the terms of patient satisfaction, no difference detected at gender, marriage and application number to hospital in spite of the difference at age, education and retirement state. According to the questionarre results average, Marmaris State hospital provided the patient satisfaction.