Kurumsal kaynak planlaması uygulamalarında başarı faktörleri
Enterprise resource planning success factors
  1. Tez No: 385636
  2. Yazar: FAZLI BURAK ÇOPUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, firmaların başarılı bir ERP sistemi oluşturabilmeleri için dikkat etmesi gereken başarı faktörleri araştırılmıştır. ERP uygulamaları başarı faktörlerinin firmalar üzerindeki etkisini ölçmek için farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere ERP uygulamaları başarı faktörleri anketi uygulanmış ve başarı faktörlerini önemine göre puanlamaları istenmiştir. Anket soruları arasında birbirleri ile ilişkili olan sorular gruplandırılarak yedi faktöre indirgenmiş ve temsil ettiği ana başarı faktörünü oluşturmuştur. Ortaya çıkan anket sonuçlarına SPSS programı üzerinden güvenirlik analizi uygulanmış ve ankete katılan katılımcıların sorulara verdikleri cevapların tutarlığı incelenmiştir. Ankete katılan katılımcıların verdiği cevapların yer aldığı başarı faktörleri incelenmiş ve derecelendirilmiştir. Bu araştırmanın sonucuna göre başarılı bir ERP sistemi oluşturulabilinmesi için üst yönetimin projedeki tutumu, hedeflerin açık bir şekilde belirlenip iş süreçlerinin oluşturulması, ERP uygulaması seçimi, proje sorumlusunun belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Başarılı bir ERP uygulaması için sadece IT departmanın değil firma içerisinde bulunan tüm departmanın süreçlere katılım sağlaması ve yönetimin projedeki tutumu büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın sonucu, ERP sistemlerinin başarısında başarı faktörlerinin ciddi bir etkisi olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was researched what kind of ERP tools should the firms use in order to be successful. So as to measure the effects of the ERP critical factors on the firms, ERP applications survey were used and requested to classify them according to their importance. All the similar questions in the survey were grouped as in seven factors and they created the main successful point. The result and the outcomes of the questions were tested in SPSS to get the reliablity analysis and the consistency of the answers of the participants were observed. All of answers of the participants which were fit with the ERP factors, were analysed. As a result of the all analysis, in order to create a successful ERP system, the attitude of the top management, the openness of the goals and creating a workflow, it is so important to choose the right ERP tool ans determine the project responsible. To be successful on ERP applications, the effects of management is so important, on the orher side it is crucial to involve anly IT department but also all departments to the process. As a conclusion of the study, the outcomes shows if the firms use the success factors, they can get effective results.