Hemşirelik hizmetlerine ilişkin işyükü analizine dayalı insangücü planlaması ve hemşirelik hizmetlerinde performans değerlendirme
Evaluation of nursing service performance and manpower planning based on a workload analysis of nursing services
- Tez No: 385639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, İşletme, Hospitals, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı; klinik ölçüsünde iş yüküne dayalı gerekli hemşire insan gücü standardını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda örnek alınan yoğun bakım ünitesi üzerinde inceleme yapılmıştır. Araştırmanın önemi; iş gücü planlaması, yapılan işin en ideal şekilde verilebilmesi için gerekli işgücü miktarını belirlemek açısından gereklidir. Özellikle sağlık sektöründe insan hayatının konu olduğu durumlarda çok daha hassas davranılması, verilen hizmetin başarısı açısından önemlidir. İş gücü planlaması ile gerekli personel sayısının doğru belirlenmesi ve doğru görev dağılımı yapılması sağlık hizmetlerinin daha başarılı verilmesine katkı sağlayacaktır. Bu araştırma, nöroloji kliniğinde çalışan hemşirelerin yaptıkları işlerin neler olduğu ve ne kadar süre ile yaptıklarının belirlenmesi sonucunda iş/zaman değerlendirmesi ve bireysel özeliklere göre iş/zaman karşılaştırmasını kapsamaktadır. Araştırma örneklemi Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniğinde görevli hemşirelerden oluşmaktadır. Bu klinikte görevli sekiz hemşirenin her biri üç kez gözlenmiş ve üç gözlemin ortalamaları karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda yapılan işlerin sürelerinde farklar olduğu cinsiyet, yaş ve çalışma sürelerine göre ortaya çıkmıştır. Yapılan tüm işlerin ideal zamanları belirlenmiş ve her hemşirenin ideal zamanda süre olarak uzaklıkları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre görevli personel için görev dağılımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the standard of manpower and required nurses based on a clinical workload sample. To achieve these objectives an examination had made on a sampled intensive care unit. The importance of this research is to determine required amount of labour to give the ideal workload planning. Much more care should taken for the success of the service especially in the health sector, when human life is the issue. The workforce planning, and determining the number of required personnel and correctly making the distribution of tasks will contribute to success of the health services. The aim of this study was to investigate the tasks and the time consumption of nurses for these tasks who are working at neurology clinic and compare work/time evaluation results of the nurses according to their individual features. The research sample is composed from the nurses who are working in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine hospital's neurology clinic. Each of these eight nurses who are working in this clinic was observed three times and the average of these three observation was compared. The differences between nurses were determined in the terms of time consumption for a task, gender and age. Ideal timing for all works and distance of every nurses to ideal timing was calculated. Task distribution was suggested to staff according to obtained findings.