Türkiye'de siyasal islamın partileşme faaliyetleri: Milli Görüş Partileri örneği
Political islam in turkey, the activities of political parties: The National Vision Party example
  1. Tez No: 385643
  2. Yazar: RESUL TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Din ve siyaset ilişkisi, insanlığın gelişme süreciyle birlikte ortaya çıkmış ve ortaya çıktığı tarihten itibaren, insanlığı bireysel, sınıfsal ve toplumsal olarak çok yakından ilgilendirmiş ve derinden etkilemiştir. Siyasal İslam ise İslam'ın derin tarihsel birikiminin oluşturduğu temelde dönemin siyasal ve sosyal gelişmeleri çerçevesinde şekillenmiştir. Siyasal İslam, 19. Yüzyılda İslam toplumlarının Batı toplumlarıyla ilişkilerinin artması ve Batı toplumları karşısında alınan savaş yenilgilerinin sonucuna dayalı olan“Devleti kurtarma”fikri temelinde şekillenmiş, toplumsal ve düşünsel değişimin bir ürünü olarak kendini göstermiştir. Siyasal İslam, toplumun tabanından devletin en üstüne ve devletin tek tipleştirmesine karşı bir hareket olarak görülmektedir. Siyasal İslam kavramı; siyasal olanı, bağımsızlığı, devlet düzenini, kalkınma, büyüme ve sanayileşme gibi kavramları da içinde barındırmaktadır. Siyasal İslam, siyasal olarak ele alındığında, gerek siyasal sistem içerisindeki yeri, gerekse Türkiye'nin siyasal yaşamındaki etkileri konusunda büyük bir yer ve önem arz etmektedir. Siyasal İslam'ı, din ve devlet ilişkisiyle temellendirerek başlayan bu çalışma, Siyasal İslam'ın Türkiye'deki gelişim ve dönüşüm evrelerini dönemlere bölmüş, partileşme süreçlerini, kendi dönemselliği içinde mevcut şartların etkisinde inceleyerek, Türkiye'deki bu akımın en önemli dinamiği olan Milli Görüş partileri üzerinden örneklendirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion and politics relation has occured with in development process of humanity and since then it has been a particular concern to humanity individually, denominationally and socially. Political Islam took form within the frame of social and political developments of those terms on the base of which deep historical accumulation of Islam has generated. Political Islamin 19th century has revealed itself as a product of social and intellectual alteration which took form on the basis of the idea 'Save Government' based at the conclusion of war defeats against West society and relations developments of Islam society with West society. Political Islam is now seen as a movement against government standardization and from the bottom of the society to the top of the government. Political Islam contains politics, independence, system, recovery, growth and industrialization notions in itself. Considering political Islam politically it has become more of an issue in the matter of both affects in political life of Turkey and the place in the political system. This study, which started grounding political Islam with religion and government relation, has periodizated development and conversion phasesof political Islam in Turkey and analyzing on the effect of current conditions in its periodicity, has tried to exemplify partying processes in terms of national vision parties which is the most significant dynamic of this flow in Turkey.