Obezitenin temel boyutları, Diyarbakır'da obezite ve obeziteye karşı alınması gereken önlemler
Mai̇n aspects of obesi̇ty, obesi̇ty i̇n Di̇yarbakır, and precauti̇ons need to be taken agai̇nst obesi̇ty
- Tez No: 385645
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Ancak, besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması sonucu ortaya çıkan Obezite, dünyada olduğu gibi son yıllarda Diyarbakır'da da yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen biyo-psikososyal bir hastalık haline gelmiştir. Anket uygulaması, veri tarama tekniği ve araştırma metodu tekniğinden yararlanılarak yapılan çalışmalar, Diyarbakır'da obezite düzeyini ortaya çıkarması açısından yararlanılan tekniklerdir. Ayrıca, konu ile ilgili yayınlanmış tez, kitap ve internette yer alan makale, dergi vb. kaynak taraması tekniğinden de yararlanıldı. 21. yüzyılın küresel boyuttaki en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen Obezitenin, modern yaşamın getirdiği beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşam tarzı ile önümüzdeki yıllarda, daha da artan bir sıklıkla devam edeceğini göstermektedir. Bu çalışmada, uygulanma olarak yapılan Diyarbakır'da Yetişkin Çağı Obezite Araştırmasında da, obezite sıklığının artacağı yönünde bulgulara rastlanmıştır. Obezitenin temel boyutları ve obeziteye karşı alınması gereken önlemlere değinilen çalışmada, obeziteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve obezitenin önlenmesi amacıyla önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known nutrition is an indispensable need of life which begins in mother's womb and continues to the moment when the life ends. However, when the energy taken from nutrients(calorie) is much more than the energy burnt and extra energy is stored in the body as fat, Obesity occurs and it becomes a bio psychosocial disase which affects life quality and time negatively and is released all of the world as well as in Diyarbakır recently. Questionnaire Study, data gathering technique and research method technique are the techniques which are utilised for the studies finding out the level of obesity in Diyarbakır. Moreover published thesis related to topic, book and article from internet, journal etc resource gathering technique were also used. Obesity which is accepted as the most important public health problem in 21st century to the global extent, is expected to grow increasingly in the following years with the help of nutritional habits and motionless life styles that modern life brings. In this study which is processed applicatively, The study of adult Obesity in Diyarbakır also attains some findings that the obesity rate will increase. The study in which main aspects of obesity and precautions need to be taken against obesity are mentioned, is aimed to define the factors affect obesity and bring forward proposals that prevent obesity .