Mobbing (psikolojik şiddet) algısı, tükenmişlik sendromu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: Banka çalışanları üzerinde bir araştırma
The relation between the mobbing (perception of psychological violence), burnout syndrome and intention of resign: A research on the bank employess
- Tez No: 385646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde iş hayatındaki rekabet ortamından en çok etkilenen kurumlardan birisi bankalardır. Rekabet ortamından kaynaklı olarak banka çalışanları arasında bazı olumsuz tutum ve davranışlar gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle günümüzde bu davranışlar çok sıklık arz etmekte ve kasıtlı olarak yapılmakta olduğundan geçici bir iletişim çatışması olayını aşarak psikolojik şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür davranışlar kişi üzerinde belli bir zaman sonra tükenmişlik sendromuna yol açabilmekte ve kaçış yolu olarak işten ayrılma niyetine kadar gidebilmektedir. Bankalarda psikolojik şiddet ve tükenmişlik sendromuna karşı farkındalık kazandırılması, nedenlerinin belirlenmesi ve önlem alınması bu açıdan önemlidir. Bu sebepten dolayı bu araştırmada öncelikle literatür çalışması yapılarak psikolojik şiddet, tükenmişlik sendromu, ve işten ayrılma niyeti kavramları hakkında bilgi toplanmıştır. Tanımları, süreçleri, özellikleri, nedenleri, sonuçları sıralanmış ve bunlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, araştırmada daha önce bu konularda yapılan bazı araştırmalarda kullanılan ölçeklerden faydalanılarak bir anket çalışması yapılmış; banka çalışanlarındaki psikolojik şiddet algısı, tükenmişlik sendromu ve işten ayrılma niyeti düzeyleri ve arasındaki ilişkiler SPSS 18 programı yardımıyla analiz edilerek belirlenmiştir. Bununla beraber ilgili değişkenlerin elde edildiği örneklemin demografik özellikleri de belirtilmiştir. Anket çalışması toplam 243 banka çalışanı üzerinde yapılmış; elde edilen verilere frekans, faktör, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre üç değişkenin de birbiri ile ilişkili olduğu, ayrıca bankacıların genel tükenmişlik düzeylerinin ve genel psikolojik şiddet algılarının işten ayrılma niyetleri üzerinde etkisi olduğunu ve genel psikolojik şiddet algısının da genel tükenmişlik düzeyi üzerinde etkisi olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Contemporarely in Bussines world, Banks are one of the organizations that competitive environment affects mostly. Because of the competitive environment, some negative behaviours and attitudes may be seen between the employees. Especially, nowadays these behaviours occur very often and intentionally done so that it becomes a psychological violence rather than a temporary miscommunication. Such behaviours may cause burnout syndrome after a period of time and then in order to escape, the employees intent to quit their job. Thus, it is very important to bring awareness against burnout syndrome and psychological violence, to identify its reasons and to take some measures. For that reason, first of all this research gets started with a study of litterateur and by doing this some informations about the concepts such as; psychological violence, burnout syndrome and intention of resignition have been collected. Definitions, processes, specifications, reasons and consequences and how to cope with these are specified in the research. Besides, this research includes a survey which is made by the help of some previous researches on the same topics. The survey is about the perception of psychological violence, burnout syndrome and intention of resignition among bank employees. Relations between these concepts were analyzed by the help of the program SPSS 18 and specified. Also, the demographic features of the samples which provided the parameters were mentioned in the research. 243 bank employess took part in the survey. The datas were used in factor, correlation, regression, frequency analysis. According to the results of the research, the general psychological violance level and the burnout level have affect to the intention of resignition rates. Moreover, the general psychological violance level has an important affect on burnout level.