Sağlıkta hasta profili ve iletişim yöntemleri
Health patient profile and communication methods
  1. Tez No: 385647
  2. Yazar: KANİTE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İletişim ihtiyacı, hayatın tamamında insanların kendilerini yalnız hissetmemeleri için bireylerin vazgeçilmezleri arasındadır. İnsanlar hayatlarının her evresinde iletişim içinde olduklarını söylemek mümkündür. İletişim, özellikler insanların toplumda yaşamaya ayak uydurma, toplumsal mutluluk ve başarı için vazgeçilmez bir kavramdır. Ancak, her insanın iletişim hakkındaki bilgileri, uygulamaları ve her insanın iletişime bakış açısı aynı seviyede değildir. Özellikle çalışma hayatında bireyler iletişim kurmaya çalışırken, kuracakları iletişimin etkili ve verimli olabilmesi için iletişim ilkelerine yeteri kadar özen gösterilmemektedir. Bireyler kendilerini zora sokmadan rastgele iletişim kurmayı tercih etmektedirler. Bu tür bir yöntemin uygulanması sunulan hizmet başarısının olumsuz etkilendiğini söylemek mümkündür. İşletmelerin temel amaçlarından olan başarılı hizmet sunmanın en önemli faktörü bilinçli, etkili ve amaçlı iletişim kurmaktadır. Günümüzde sağlıklı bir toplumun oluşturulabilmesi için sağlıklı bir iletişim ortamının oluşturulması birbiriyle bağlantılı kavramlardır. Bu açıdan hastane personeli ve hasta arasındaki iletişimin niteliği, türü, boyutu ve etkinliği hastanın sağlığı için önem arz eden faktörlerdir. Ancak, özellikle hastanelerde iletişim kanallarının açık bir görüntü sergilememesi bireylerde çekinceye neden olarak toplumsal ve sosyal bir sorun haline gelebilmektedir. Hastane personeli hastaya tedavi ve sağlık hizmeti sunduklara hastalar ile iletişime geçerken mesleki terimlere fazla yer vermemeleri gerekmektedir. Hastane personelleri kendi aralarında iletişim kurarken kullandıkları dili, tedavi hizmeti almak için hastaneye gelen hastalarla kurulan iletişime taşımaları hastane personeli ile hasta iletişiminde sorun yaşanmasına neden olan en önemli faktördür. Özellikle doktor ve hemşireler hastalarla iletişim esnasında mesleki dili sıkça kullanmaları ve sözlü iletişimde farklı jargonları kullanmaları tedavi hizmeti alan ve veren iletişiminde olumsuzluk yaşanmasına neden olan faktörlerin başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Infections and deaths caused by these infections, throughout the history of the adoption of measures for infection by scientists has led to an understanding of the requirements. Understanding the link between infection and deaths requires a very good observation. Observing the infection, starting with the process set out by empirical methods today is the basis for the development of modern methods. To be reached on the importance of hospital infections and kept under control occurred case it is necessary to keep the statistics. Keep statistics is as important as prevention. The statistics of the cases occurred budget should foresee a separation may be sufficient measures. At this point, health staff, great responsibility falls to the patients and their relatives, especially the Ministry of Health. Each health institutions should develop their own infection unit and be meticulous about it, and sustainability of protection is essential. In this study we focused on importance, types and precautions of nosocomial infections, which still maintains its importance, from past to present. In this study, the development of nosocomial infections by taking over the ages, have been compared with the present. Transmission routes were discussed in detail and methods for prevention were mentioned. Hygiene and sterilization of the all units at hospital are very important. infrastructure and architecture of hospitals must be builted in accordance with health conditions. Operating room, the kitchen, a separate waste storage room are important to each unit. People who work in health care organizations infections, should be trained about is another important issue.