Sağlık kurumlarında stratejik yönetim
Strategic management in health institutions
- Tez No: 385648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hızlı bir değişim içinde olan dünyamızda organizasyonlar bu değişim karşısında hayatlarını devam ettirebilmek için birçok yönetim şekline başvurmaktadırlar. Bu yönetim tarzlarından en yararlı olan ise stratejik yönetimdir. Çünkü stratejik yönetim geleceğe yönelik, dinamik oluşu, analize ve bilgiye dayalı olan bir yönetim şeklidir. Bu sebepten dolayı günümüzde kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Stratejik yönetim tarzı, yöneticilere geniş bir çevresel analiz becerisi kazandırdığını söylemek mümkündür. Bu yönetim tarzı yöneticilere hem dış çevre hem de iç çevre koşulları hakkında genel bir değerlendirme ve analiz yapmalarına imkan tanımaktadır. Bu iç ve dış çevre analizleriyle yöneticiler kurumun zayıf yönlerini belirlemekte, kuruma tehdit olabilecek ve olanak yaratabilecek faktörlerin farkına varabilmektedir. Sağlık kurumları insan hayatını doğrudan etkileyen kurumlar olmasından dolayı bu kurumlarda uygulanan yönetim tarzlarının dikkatli ve özenle seçilmesi gerekmektedir. Bu yönetim tarzlarında en detaycı ve en verimli olan stratejik yönetimdir. Stratejik yönetim sağlık kurumlarının iç ve dış çevresel analizlerinin yapılması, kurumun güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi ve sunulan hizmet kalitesinin hasta memnuniyeti sağlayacak düzeyde olabilmesini sağlayan bir yönetim tarzıdır. Bu çalışmada genel olarak sağlık kurumlarında stratejik yönetimi hakkında literatür taraması yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our organization is in a world of rapid change and resort to many polity in order to continue their lives in the face of these changes. The most useful of these is the strategic management management style. Because the strategic direction for the future, dynamic processing, analysis, and is a form of government which is based on knowledge. It is presently preferred by the institutions reason. Strategic management style, managers can say that the ability to provide a wide range of environmental analysis. This management style managers and external environment makes it possible to make a general assessment and analysis of both internal environmental conditions. This determines the internal and external environment analysis of the weaknesses of the institution managers, drying may be threatened and be aware of factors that can create opportunities. Health care institutions of the management style adopted in these institutions because of the institutions that directly affect people's lives and needs to be carefully selected. Which is a strategic management and the most efficient in the niggling This management style. Domestic and foreign health care institutions to do the environmental analysis of strategic management is a management style that allows the institutions to determine the advantages and disadvantages and service quality to be at a level to provide patient satisfaction. In this study, overall strategic management literature on methods have been applied in health care institutions.