Hemşirelerin problem çözme becerilerinin çeşitli demografik özellikleri ile ilişkisi: Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi örneği
The relationship between various demographic characteristics of problem - solving skills nurses: Adnan Menderes University of example to Application And Research Hospital
  1. Tez No: 385653
  2. Yazar: PELİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sağlıklı olmak bireylerin yaşam tarzları, yaşam koşulları ve ekonomik düzeyleri gibi sağlık belirleyicileriyle bağlantılıdır. Sağlığın korunması ve sürdürülmesinde sağlık hizmetlerinin önemi büyüktür. Sağlık hizmetleri, bireylerin sağlıklarının devam ettirilmesi ve korunması yanında, hastalanmaları durumunda tanı ve iyileştirme amaçlı çalışmalar ile eski işlerini yapabilir hale getirme ya da yeni bir iş becerisine kavuşturmaya ilişkin bütün hizmetleri kapsar. Sağlık hizmetleri ekibinin vaz geçilmez üyelerinden olan hemşire; aldığı eğitim, bilgi, iletişim becerileriyle eleştirel düşünebilen, problem çözme becerilerini kullanarak sorumluluk alan profesyonel bir meslek üyesidir. Hemşirelerin problem çözme becerilerinin diğer birçok meslekte olduğundan daha gelişmiş ve yeterli olması bakım verdiği bireylerin zarar görmesini önleme ve yaşamı koruma sorumlulukları gereğidir. Hemşirelik mesleğinde problem çözme becerisi nitelikli bir hemşirenin sahip olması gereken beceridir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde problem çözme becerisinin önemli olduğu bilinmekte ancak yeteri kadar kullanılmadığı sonucuna varılabilir. Bu çalışmayla hemşirelerin problem çözme becerilerinin çeşitli demografik özelliklerle ilişkisi incelenmiştir. Yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumunun problem çözme becerisini etkilemediği görülmüştür. Ancak problem çözme eğitimi almanın ve meslekte çalışma süresinin problem çözme becerilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being healthy are linked to the determinants of health such as lifestyles of individuals, living conditions and economic levels. The importance of health services in is great health protection and the sustainable. Health services, besides maintaining and protecting the health of individuals, when they got sick can make old work studies aimed at improving and diagnosis or covers all services related to settling into a new job skill. Nurse, who are members of the indispensable of the health care team; who are a professional member of profession problem-solving skills in responsibilities using the receive the training, knowledge, critical thinking and communication skills. Nurses' problem-solving skills is required responsibility because many other professions to be more advanced and sufficient that provide of indivuduals to health care preventing to damage and life protection. Skill of a qualified nurse is required to have problem-solving skills in the nursing profession. When the studies examined are known to be important of problem-solving skills but it can be concluded that not used sufficiently.With this study the nurses' problem-solving skills were examined relationships with various demographic characteristics. Problem solving skills has not been shown to affect of age, gender, marital status, learning situation. However,problem solving skills have concluded that positively affected taking problem-solving training and of working time in the profession.