Hemşirelerin iletişim becerilerinin problem çözme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of communication skills on the problem solving skills of nurses
- Tez No: 571003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin önemi büyük olmakla beraber; sağlıklı iletişim ortamlarının oluşturulmasında etkin biçimde rol almaktadırlar. Hemşireler çalışma ortamlarında farklı problemlerle karşılaşmaktadırlar. Hemşireler kendilerini etkin problem çözme becerisine sahip bireyler olarak geliştirdikleri zaman toplumun sağlığını koruma, geliştirme ve yaşam kalitesini artırma yönünde daha etkin hizmet verebilmektedir. Hemşirelerin problem çözme becerisi düzeylerinin yüksek olması, hemşirelik sürecinin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlayarak hastaya verilen bakım ve tedavilerin etkinliğinin artmasında önemli bir rol oynar. Bu doğrultuda hemşirelerin bakımını üstlenmiş oldukları hastalarla, çalışma arkadaşlarıyla ve yöneticileriyle olan ilişkilerindeki iletişim sürecinin sağlamlığı oluşabilecek birçok problemin önüne geçmektedir. Bu çalışma hemşirelerin iletişim ve problem çözme becerilerini değerlendirmek ve bu becerilerini geliştirmeye yönelik önerilerde bulunmak amacı ile tanımlayıcı nitelikte planlandı. Çalışmada öncelikle iletişim kavramı ve sağlıkta iletişim, problem çözme, hemşirelikte iletişim ve problem çözmenin kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. Araştırma da veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları Sosyodemografik Bilgi Formu, İletişim Becerileri Envanteri ve Problem Çözme Envanteri'dir. Toplamda 302 hemşireden veri toplanmış ve elde edilen veriler SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, hemşirelerin iletişim becerilerinin orta düzeyde olduğu, problem çözme becerilerinde ise kendilerini yeterli düzeyde algıladıkları sonucuna ulaşılmış olup; iletişim becerilerinin problem çözme becerileri üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While the importance of nurses working in health institutions is great; they are actively involved in the formation of healthy communication environments. Nurses face different problems in their working environments. When nurses develop themselves as individuals with effective problem-solving skills, they can provide more effective service in the direction of protecting and improving the health of society and enhancing the quality of life. The high level of problem-solving skills of nurses plays an important role in increasing the effectiveness of nursing care and treatment by providing successful implementation of the nursing process. In this respect, the robustness of the communication process in the relations of the nurses with their managers, peers, and patients for whom they care will prevent many problems. This study is planned to be descriptive in order to evaluate the communication and problem-solving skills of nurses and to make suggestions to improve these skills. In the study, first of all, the conceptual framework of communication concept and communication in health care, problem-solving, communication and problem-solving in nursing are discussed. In the research, the survey method is used as the data collection technique. Data collection tools are Sociodemographic Information Form, Communication Skills Inventory, and Problem Solving Inventory. In total, data were collected from 302 nurses and it was analyzed in SPSS statistical software package. The data obtained from the study showed that the communication skills of nurses were at a medium level and they perceived themselves sufficient in terms of problem-solving skills. It was seen that communication skills had a positive effect on problem-solving skills.