İletişim, çalışma hayatı ve sağlık kurumları
Communication work life and health institutions
- Tez No: 385808
- Danışmanlar: PROF. DR. M.FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Hospitals, Health Care Management, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, iletişim, çalışma hayatı ve sağlık kurumlarındaki iletişim üzerinde durulmustur. Çalışma, teorik kısımdan oluşmaktadır. Değişmek ve gelişmek zorunda kalan sağlık kurumları, sağlık hizmetlerini etkin, kaliteli ve daha dinamik bir şekilde sürdürebilmek için çağdaş anlamda faaliyet göstermesi gerekmektedir. Sağlık kurumlarında, hastalar ile sağlık personelinin, sağlık iletişimini doğru bir şekilde kurması ve karşılıklı olarak birbirlerini anlayabilmesi, kalitesi sağlık hizmetlerinin sürdürebilmesinde tek amaç olmaktadır. Sağlık personeli ve hastalar arasında yaşanan sorunların başında iletişim ve bilgi eksikliği yer almaktadır. Sağlık kurumları, kurumsal iletişime önem vererek, kurumda çalışan sağlık personeli gerekli eğitimi vermelilerdir. Sağlık kurumlarındaki iletişimde, gerek sağlık personelinin gerekse hastaların davranış ve tutumları önemli yer teşkil etmektedir. Sağlık personeli, zor ve yoğun çalışma saatlerinin olması nedeniyle hastalara yeterli ilgi gösterememektedir. Hastaların içinde bulunduğu gergin durum nedeniyle ortaya bir takım sorunların çıkması kaçınılmazdır. Sağlık kurumları böyle durumlarda, personel sayısını iyileştirmeli, çalışma saatlerini düzenlemeli ve her departmana yeterli personel temin etmelidir. Sağlık kurumlarında kurumsal olarak amaç, hastalara insan hakları kapsamında insan oldukları için değer vermek olmalıdır. Anahtar Kelimeler : İletişim, Çalışma Hayatı, Sağlık Kurumları Sağlık Kurumlarında İletişim, Kurumsal İletişim
Özet (Çeviri)
In this study, communication, communication are emphasized in working life and health institutions. The study consists of a theoretical part. Have to change and thrive in the health institutions, health services effectively, it is necessary to operate in the contemporary sense to maintain the quality and more dynamic way. In health institutions, the medical staff with patients, health communication can be set up correctly and mutually understand each other, the only purpose is to sustain quality of health services. Health personnel and lack of communication and information at the beginning of the problems among patients is located. Health institutions, with an emphasis on corporate communication, health personnel working in institutions they must provide the necessary training. Communication in health care institutions should conduct and attitude of health personnel and patients is an important place. Health personnel can not pay enough attention to the patient due to the difficult and intensive work hours. A team due to the tense situation in which the patient is inevitable problems. Health authorities in such cases, should improve the number of staff should organize their working hours and should provide sufficient staff in all departments. Corporate objectives in health care institutions must provide value to the patients they are human beings with human rights. Key Words : Communication, Working Life, Health institutions, communications, Corporate communications