Çalışanların ödüllendirme anlamında yöneticiden beklentileri: Özel bankada bir uygulama
Expectations of employees from manager about awarding: An application in private bank
- Tez No: 385809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz şartlarında, ülkemizde ve dünyada çalışma hayatının iyileştirilmesi önem kazanmış ve bunun için kurumlar insan kaynakları konusunda yenilikçi adımlar atmaya başlamışlardır. Üretimin ve hizmetin kalitesinin arttırılmasındaki en önemli unsur insandır. Bu nedenle çalışanların, yöneticilerine olan inancı ve işe duyduğu bağlılığı arttırmak gerekmektedir. Çalışanın gösterdiği çaba karşılığında yöneticisinden ve kurumundan ücret dışında çeşitli beklentileri vardır. Bu çalışmada ki amaç çalışanların, çalışma hayatında yöneticilerinden ödül konusunda neler beklediklerini anlamaktır. Böylece çalışanlara uygun, doğru olan ödüller tespit edilebilir. Ödüller çalışanları hem onurlandırmakta, hem de kurum kültürüne daha iyi uyum sağlamalarına yardımcı olmaktadırlar. Ödüller aynı zamanda çalışan, yönetici, kurum ilişkisi ve bağlılığını geliştirmektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ödüllendirme kavramı ele alınarak, ödüllendirme kapsamına değinilmiştir. Ödülün önemi ve beklenti kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde ödüllendirme çeşitleri detaylı bir biçimde belirlenerek, ödüllendirme yöntemleri analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, belirlenen ödül türlerine göre özel bir bankanın operasyon merkezinde, çalışanların ödül beklenti tercihlerini ortaya koyan bir anket araştırması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ödüllendirme, Yönetici, Beklenti, Çalışan
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the improved of working life gained importance in our country and around the world, so institutions began to take innovative steps in human resources.The most important aspect that cause the improving of production and quality of service is human.Therefore, it is neccecary to increase the belief of employees to managers and work commitment. There are various expectations of the employees except the wage in return for their efforts from their manager and institution. The purpose of this study, to understand what employees expect from their managers about reward in the working life. Thus, the convenient and valid rewards can be identified to employees. Awards both honor employees and help them to adapt better to the corporate 's culture. Awards are also developing the loyalty and relationship between employees, manager, instutions. This study is comprised of three parts. In the first part, the concept of awarding is considered and is mentioned about awarding coverage. The importance of the award and the concept of expectation is examined. In the second part, the kinds of awarding is determined in detail and awarding methods are analyzed. In the third part of the study,according to the types of awards determined, in the center of a private bank's operations, a survey that reveals employees' preference for reward expectancy is conducted. KeyWords : Awarding, Manager, Expectation, Employee