112 acil sağlık hizmetleri sunumunu etkileyen faktörler (Konya örneği)
Factors affecting the presentation of 112 emergency medical services (Konya sample)
- Tez No: 385810
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsan sağlığı, yaşadığı çevreyle bağlantılı olarak sürekli etkilenmekte istenmedik bazı olağan dışı durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Karşılaşılan bu tür olağandışı durumlara hızlı ve doğru müdahale insan hayatını kurtarmakta oluşabilecek zararları da en aza indirmektedir. Gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de bu doğrultuda kurumsallaşmaya gidilmiştir. Gerekli alt yapı hazırlanarak profesyonel ekiplerden oluşan 112 acil sağlık hizmetleri istasyonları kurulmuştur. Ancak, ülkemizde 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının mesleki eğitimleri ile ilgili yetersizliklerin ve kurumsal yapılanmadan kaynaklanan sorunların olduğu, hizmetin gerektirdiği fiziksel alt yapı eksikliklerinin tam anlamıyla giderilemediği, iyi bir işgücü planlamasının yapılamadığı ve personeli motive edici unsurların yeterince kullanılmadığı görülmüştür. 112 acil sağlık hizmeti sunulan bireylerin büyük bir bölümünün acil müdahaleye ihtiyacı olmayan kişilerden oluştuğu ve bu hizmetin amacı dışında kullanıldığı saptanmıştır. Çalışanların önemli bir kısmının sağlığının yaptıkları işten dolayı olumsuz etkilendiği ve bu kişilerde birtakım psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkların olduğu belirlenmiştir. Çalışanların sürekli olarak güvenlik problemi yaşadıkları bu nedenle şiddete maruz kaldıkları ve güvenlik güçlerinin kendilerine yeterli desteği sağlamadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilerden hareketle daha etkili ve kaliteli bir hizmet sunumu için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler :112 Acil Sağlık Hizmetleri, Acil Müdahale, Hizmet Sunumu
Özet (Çeviri)
Human health, is affected lived continuously in conjunction with the desired environment may be faced with some unusual situations. Faced with such unusual situations that may occur in fast and accurate human intervention to save the life of damage is minimize the risk. Our country in recent years, as in many developed countries have been made to the institution in this direction necessary infrastructure team of professionals prepared 112 emergency services stations were established. However, in our country 112 emergency medical services is as lack of vocational training of the employees and corporate structure resulting from the problems, not been fully physical infrastructure deficiencies as required by the service can not be made of a good workforce planning and staff are not used enough of a motivating factor. 112 emergency medical services offered by individuals made up of people who do not need a large part of the emergency response and were found to be outside the scope of this service. Because their work is animportant part of the health of the employees negatively affected and some those people are determined to be of psychological and physical ailments. They live permanently security problem has been found that the employees therefore provide them adequate support to which they are exposed to violence and security forces.The data obtainned from the results of the study were more efffective action and make suggestions about lot to do for a quality service delivery. Key Words : 112 Emergency Medical Services, Emergency Response, Service Delivery