Zaman yönetimi ve zamanı etkin kullanma (Rize Aile Hekimliği çalışanları örneği)
Ti̇me management and effi̇ci̇ently usage of ti̇me (Ri̇ze Family Practi̇ti̇oners employers sample)
  1. Tez No: 385811
  2. Yazar: SELMA SEVİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmanın amacı; zamanın önemi, zaman tuzakları ve mücadele yolları, zamanı etkin kullanma teknikleri gibi konular çerçevesinde zaman yönetimi konusunda kurumsal ve bireysel bazda farkındalığın oluşturulmasıdır. Ayrıca araştırma bölümünde aile hekimliği çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri, mesleki özellikleri ve zaman yönetimine katkısı olan faktörleri ile zaman yönetimine ilişkin tutum ve davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi, çalışma hayatında kendilerini en çok etkileyen zaman tuzaklarının tespiti amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda; aile hekimliği çalışanlarının cinsiyet, mesleki kıdem, görev, branş, eğitim ve zaman yönetimi konusunda materyal okuma değişkenlerinde zaman yönetimine ilişkin tutum ve davranışlarının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca aile hekimliği çalışanlarının mesai saatleri içerisinde zaman kaybetmelerine neden olan tuzakların genel olarak yönetimden, örgütsel yapı ve politikalardan kaynaklı zaman tuzakları olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Zaman Yönetimi, Zaman Tuzakları, Aile Hekimliği ÇalıĢanları
Özet (Çeviri)
The aim of study was to create awareness about time management including importance of time, time pitfalls and prevention methods, effective time management strategies both individually and institutionally. Moreoever, sociodemographic characters of family practitioners, employment properties, factors affecting time management, attitudes and behaviours regarding time management, identification of the most significant time pitfalls were also examined. As a result, it was found that attitudes and behaviours regarding time management were diffrent among family practitioners in terms of sex, seniority, duty, department, education, reading habits about time management materials. Moreover, it was found that, regarding family practitioners, the time pitfalls during working hours were usually due to directory, structure and policy of organization. Keywords :Time Management, Time Pitfalls, Family Practitioners Employers