Hemşirelerde/ebelerde empatik eğilim ve empatik becerilerin değerlendirilmesi (Denizli Servergazi Hastanesi örneği)
The evalution of emphatic tendenci̇es and emphatic abilities of nurses/midwives (Denizli Servergazi State Hospital)
  1. Tez No: 385814
  2. Yazar: HEDİYE ALTINOLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Empati kuran kişiler çevresiyle daha iyi ilişkiler kurar, diğer insanlarla daha iyi anlaşır ve daha az çatışma yaşarlar. Bir insanın diğer insanı yargılaması, empati yoksunluğundan kaynaklanır ve çatışmalara, ayrışmalara, sürtüşmelere yol açar. Empati kurmak diğer insanları konumuyla beraber değerlendirip, olduğu gibi kabullenmeyi gerektirir. Bu da empati kuran ile empati kurulan kişi arasında yakınlaşmaya ve kişisel mesafelerin azalmasına yol açar. Toplumsal problemlerin çözümü adına son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda empati kavramı üzerinde sıkça durulmuştur. İnsanların çatışmadan, ayrışmadan iletişim kurabilmenin empatik bir bakış açısı yakalamakla mümkün olacağı anlatılmıştır. Yaşanan problemlerin temelinde empati eksikliği yada yoksunluğu yatmaktadır. Empati, hayatın anlamını kavramak, insanlarla sağlıklı iletişim kurmak ve her şeyden önemlisi mutlu bir hayat geçirmek için ön şarttır. Empati kurabilen insan hayatın her alanında, iletişim kurduğu kişilerle verimli bir alışveriş yapmış olur. Yaşanan problemleri çözebilmek, dini, dili, ırkı, hayata bakışı farklı olan tüm insanlarla bir arada yaşayabilmek için insanların birbirine karşı empatiyle yaklaşım tarzı olmalıdır. İşte bu yaklaşım tarzı empatinin özünü oluşturur. Hastalık gibi nedenlerle bireyin kişisel bakımını kendisinin yapamadığı durumlarda, birey adına bu sorumluluğu hemşire/ebe üstlenir. Bu nedenle insan unsuru hemşirelik/ebelik mesleğinin temelini oluşturur. Hemşirelerin/ebelerin hasta ya da danışanla iletişim kurarken empatik eğilim ve becerilerini etkin olarak kullanması mesleki başarıyı kazandırır Anahtar Kelimeler :Empati, Hemşire, Ebe, Şiddet
Özet (Çeviri)
The people who establish empathy enter into better relationships with their environment and have less conflicts in terms of their interpersonal relationships. Judging another person stems from lack of empathy. Lack of empathy in communication leads to conflicts, disintegrations and infightings among the people. Establishing empathy requires to accept other people as they are. Accepting people as they are provides an intimacy between the person who establishes empathy and the person with whom empathy is established. Empathy leads to the decreases of distances among people. The concept of empathy has been used often in scientific researches that have been made for the sake of solution of social problems recently. The studies made emphasize the significance of establishing empathy in order to communicate impressively in interpersonal relationships. It is important to esteem a person and make him feel that he is considered important in terms of an impressive communication. Empathy is the precondition to comprehend the meaning of life, make a healthy contact with people and most especially have a happy life. A person who is able to establish empathy has fruitful interactions with the people whom he communicates. Empathy is necessary in terms of the agreement among people who possess different personality types. Besides this, empathy enables people who have different culture to live together. Living peacefully with all the people whose religion, language, race and colour are different is possible with the help of an empathic perspective. The disease, for reasons such as an individual's personal care on behalf of individuals in situations that he cannot do this, assumes the responsibility of nurses. Therefore the human element of nursing/midwifery profession basis. Nurse/midwife, his discussion with the patient or communicating empathic tendency gives professional use as active skills and success. Key Words : Empathy, Nurse, Midwife, İmpetus