İş yaşamında duygusal zeka düzeylerinin problem çözme becerilerine olan etkisi
The effect of emotional intelligence degrees upon problem solving skills in business life
- Tez No: 385813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmanın amacı, iş yaşamında duygusal zekâ yeterliliklerinin çalışanların işle ilgili karşılaştığı problemlerin çözümüne etkisini incelemektir. Bu bağlamda, orta ve büyük ölçekli iki firmada çeşitli departmanlarda görev alan toplam 135 ofis çalışanına, duygusal zekâ ve problem çözme ile ilgili 73 soru sorulmuştur. Araştırmanın başında, problem çözme bölümünden 29 ve duygusal zekâ bölümünden ise 44 soru, faktör analizi yöntemiyle genel olarak incelenmiştir. İncelemede, iş yaşamında problem çözme ve bilişsel tekniklerin etkililiği, kendine çeki düzen verme, öz bilinç, özdenetim, empati, hizmete yönelik olma, aidiyet duygusu, olumlu tutuma sahip olma, esneklik, sosyal beceriler, öğrenmeye açık olma, motivasyon, yüksek ego gibi duygusal zeka yetileri birebir incelenmiştir. Bilişsel tekniklerin problem çözümüne katkısını bulmak için yapılan faktör analizinde, bilişsel tekniklerin ya da branş bilgisinin problem çözümünde etkili olmadığı, iş ortamlarında duygusal zeka yeterliliklerinin problem çözme ile daha ilişkili olduğu sonucunua ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Duygusal Zekâ, Problem Çözme, İşgören, Kişisel Yeterlilikler, Sosyal Yeterlilikler
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of emotional intelligence competence and solving problems that employees meet. In this regard, 73 questions about emotional intelligence and problem solving were asked to 135 white collar working in several departments of two fair and large scaled firms. At the first phase of this study, 29 questions of problem solving part and 44 questions of emotional intelligence part were generally examined by factor analysis. In this examination, it was found that emotional intelligence has a concrete effect on problem solving. With the light of this finding, emotional intelligence skills such as problem solving at work, cognitive technics, self-control, self-conciousness, empathy, attentiveness, sense of belonging, positive attitude, flexibility, social skills, eagerness to learn, motivation, high ego were examined one by one. At factor analysis which was made to find the contribution of cognitive technics to problem solving, it was found that cognitive technics or profession don't have any effect on problem solving, on the contrary, emotional intelligence skills have an effect on problem solving at work. KeyWords : Emotional Intelligence, Problem Solving, Employee, Intrapersonal Skills, Interpersonal Skills