Sağlık çalışanlarında iş kazaları ve meslek hastalıkları (Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathane çalışanlarında iş kazaları)
The work accidents and industrial ilnesses of medical staff working in surgeries (The example of Tepeci̇k Research end Training Hospital)
  1. Tez No: 385833
  2. Yazar: VİLDAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlık hizmetlerinde iş kazası ve meslek hastalıkları, son yıllarda ülkemizde sıkça gündeme gelmektedir. Meslek hastalıkları kavramı çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Bir sağlık hizmetinin yerine getirilmesi esnasında karşı karşıya kalınan olayın iş kazası ve/veya meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi zor bir süreçtir Bu tez çalışması ile sağlık çalışanlarının ve özellikle ameliyathane gibi özellikli birimlerde karşılaşılan iş kazaları ve bu kazalara karşı alınabilecek önlemler araştırılmaya çalışılmıştır. Her alanda çalışan bireylerin iş kazaları ve meslek hastalıkları ile karşılaşması mümkündür. Sağlık çalışanları da, diğer meslek grupları gibi verdikleri hizmetin özelliği gereği çalışma alanına ait çeşitli hastalık ve kazalarla karşılaşabilmektedirler. Ameliyathanelerde daha çok kesici alet ve kullanılan gazların solunması ile oluşabilecek hastalıklara rastlanırken, onkoloji birimlerinde kanser ilaçları gibi kimyasallar, radyoloji biriminde radyasyon kaynaklı kazalar ve meslek hastalıkları ile karşılaşılması, hastane ortamı gibi çalışma ortamlarından çalışanların farklı farklı risk ve tehlikelere maruz kalabileceği anlaşılmaktadır. Ameliyathane, yoğun bakım ve acil servis gibi hasta yoğunluğu ve müdahale gerektiren birimlerde iş kazalarının daha fazla olduğu görülmüştür. Günün büyük bir kısmını çalışma ortamında geçiren çalışanların risk ve tehlikelere karşı korumak için alınacak önlemler, eğitim, doğru uygulanan yasa ve kurallar ile mümkün olabilir. Anahtar Kelimeler : İş Kazası, Meslek Hastalıkları, Sağlık Hizmetleri, Çalışan Sağlığı
Özet (Çeviri)
The work accidents and industrial illnesses at medical services become one of the top issues in recent years in our country. Industrial ilnesses take part in a very wide spectrum. The evaluation of an incident as a work accident or an industrial ilness during the implementation of a medical service is a difficult process. The work accidents that may occur in specifical units as surgeries and the precautions against such kinds of accidents are tried to be examined in this dissertation study. It is possible that every individual may experience work accidents and industrial illnesses in every industry. Medical staff may also experience various illnesses and accidents like other job groups regarding the characteristics of the service they implement. We can understand that medical staff may be exposed to various hazards and risks e.g the illnesses related with cutleries and respiration of gases used in surgeries are experienced by those who work in surgeries; chemicals as anticancer drugs at oncology units; radiation originated accidents in radiology units etc. More work accidents are observed in surgeries, intensive care units and emergency services where patience intensity is more and medical intervention is required. The precautions to be taken against potential risks and hazards in order to protect the staff who spends most of their days in the work environment can be realized by education, good practice, laws and rules Key Words : Work Accident, İndustrial Diseases, Health Care Services, Health of Employees