Türkiye'de sağlık sistemi ve Kamu Hastaneleri Birliği sisteminde yaşanan yönetsel sorunlar (Konya örneği)
Turkey and Public Hospital Association of health systems in the system problems experienced management (Konya sample)
- Tez No: 385832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler Kamu Hastaneleri Birliği Sistemine geçişin yaşandığı bu süreçte vatandaşlar ve çalışanlar bu sistemin kendilerine ne getireceğini merak ettikleri görülmektedir. Kamu Hastaneleri Birliği sistemine geçiş vatandaşlar için hizmete erişim ve hastaya verilen önem dışında hissedilir bir değişiklik getirmemiştir. Sağlık Bakanlığı çağın gereklerine uygun profesyonel sağlık tesisi işletmeciliğini amaçlayarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na bağlı illerde Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliklerini kurmuş ve hayata geçirmiş bulunmaktadır. Çalışmada anket yöntemiyle Konya'daki Kamu Hastane Birliği sisteminde çalışan 265 kişi üzerinde yapılmıştır. Çalışmada Kamu Hastaneler Birliği sistemine ge-çil¬dikten sonra yönetimde yaşanan sorunların tespit edilmesi amacıyla Konya ili Ka-mu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı hastanelerde yapılan araştırma sonuçlarına göre, personelin iş yükünün arttığı, hizmet sunumu ve hizmet kalitesinin arttığı görülmüştür. Hastaya ve hasta güvenliğine verilen önemin arttığı, sağlık çalışanlarının hastaneden el¬de ettikleri ek ödeme gelirlerinin artmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, KHB kurulduktan sonra ek ödemelerin adaletli yapılmadığı, yönetici maaşlarında azalma olmadığı, çalışan memnuniyetinin artmadığı, çalışanlara hakkaniyetli davranılmadığı tespit edilmiştir. Çalışanların kurumsal bağlılıkları KHB uygulaması ile azalmamıştır, KHB yapılanma¬sı ile çalışanların motivasyonu artmamıştır, KHB iş barışını arttırmamıştır. Anahtar Kelimeler : Türk Sağlık Sistemi, Kamu Hastaneleri, Yönetsel Sorunlar
Özet (Çeviri)
Ministry of Health hospitals citizens and employees in the process that has the transition to the Public Hospitals Association of the system while they wondered what would bring them to this system. Access to services for citizens crossing the Association of Public Hospitals system and bring a noticeable change out the importance given to the patient. Ministry of Health, aiming age appropriate professional health facility management requirements, Turkey Association of Public Hospitals Public Hospitals established in the provinces under the authority of the General Secretariat and has already implemented. The survey in the study working in the public hospital system in Konya Union was conducted on 265 people. Working in the Public Hospitals Association after switching to system administration detection of problems in order to Konya Association of Public Hospitals According to a study conducted in a hospital affiliated to the General Secretariat staff increased the workload has been shown to increase service delivery and service quality. Patients and increased emphasis on patient safety, health workers to conclude that an increase in additional paid their income from the hospital has been reached. Also, after the establishment of the Association of Public Hospitals done justice of the additional payment, the administrator is not a reduction in salary, which increased employee satisfaction, the employee was determined not treated fairly. Organizational commitment of employees has declined with the implementation of the Public Hospitals Association, the motivation of employees has increased with the construction of the Association of Public Hospitals, Public Hospitals Association of the business did not increase the peace. Key Words : Turkish Healt System, Public Hospitals, Managerial Issues