Sanal takımların yönetimi, liderlik ve takım etkinliği ilişkisi
Management of virtual teams, leadership and team effectiveness
  1. Tez No: 385876
  2. Yazar: TALİP PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve şiddetli rekabetle karakterize edilen günümüz iş dünyasında üyelerinin birden fazla fiziksel lokasyon da yer aldığı, bilgisayar-odaklı iletişimin yoğun kullanıldığı bireysel çaba ve girdilerin teknoloji aracılığı ile paylaşıldığı çalışma grupları olarak tanımlanan sanal takımların gitgide artan bir oranda kullanmakta oldukları dikkatleri çekmektedir. Akademik camia ve iş dünyasından atan bu ilginin varlığına rağmen, sanal takımların etkinliği ve başarısına dair açıklanmayı bekleyen pek çok konu mevcuttur. Bu çalışmada liderlik davranışı, sanallık derecesi, takım iletişimi, takım iklimi, takım öğrenmesi ve takım performansı arasındaki ilişkiler sanal takımlar bağlamında teorik ve ampirik olarak incelenmektedir. 558 adet sanal takım üyesi üzerinde PLS 3.0 Graph istatistiksel analiz programı ile gerçekleştirilen yapısal eşitlik modellemesi sonucunda bulgular; a) görev odaklı liderliğin takım iletişimi ve takım ikliminin katılımcılık boyutu, b) ilişki odaklı liderliği takım iletişimi ve takım ikliminin yenilik desteği boyutu, c) değişim odaklı liderlik ile takım ikliminin görev odaklılık ve yenilik desteği arasında pozitif ve anlamlı ilişkilerin varlığına dair kanıt sağlamakta; d) Takım iletişiminin takım öğrenmesi ve takım etkinliği üzerinde, e) takım ikliminin vizyon, görev odaklılık ve yenilik desteği boyutlarının takım öğrenmesi üzerinde ve takım ikliminin sadece yenilik desteği boyutunun takım etkinliği üzerinde, ve f) takım öğrenmesinin özellikle iç öğrenme boyutunun ile takım etkinliği üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak bu araştırma kapsamında takımın sanallık derecesinin liderlik davranışları ile takım iletişimi ve takım iklimi arasındaki moderatör rolü de incelenmiştir. Sonuçlar sanallık derecesinin moderatör etkisine dair de destek sağlayarak bize yeni ufuklar açmaktadır. Anahtar kelimeler; Sanal Takımlar, Sanal Takımlarda Liderlik, Sanal Takımlarda İletişim, Sanal Takımlarda İklim, Sanal Takımlarda Öğrenme
Özet (Çeviri)
In today's business environments, characterized by globalization, technological progress and intense competition, the virtual teams—as the work groups with members at different locations, using computer based communication and sharing inputs and other individual efforts through technology—are increasingly becoming prevalent. Even if there is an incrasing attention towards the concept and usage of virtual firms from academic and business environments; a gap in the literatüre concerning the performance and success of virtual teams stil exists. Based on structural equation modelling on 558 virtual team members through PLS 3.0 Graph statistical progamme, we found that: a) task oriented leadership is positively associated with the team communication and participation dimension of team climate, b) relationship based leadership is positively associated with the team communication and innovation support dimension of team climate, c)change oriented leadership is positively assoiated with task orientation and inovation support dimension of team climate, d) team communication has positive efects on team learning and team effectiveness e)the vision, task orientation and innovations support dimensions of team climate have positive effects on team learning while just the vision dimension has a positive effect on tem effectiveness, and finally f)the internal learning dimension of team learning has a positive effect on team effectivenes. In addition, we also explored the moderator role of virtuality level on the relationhip between leadership behaviors, team communication and team climate. The findings provide new insights thruogh supporting moderator effects of virtuality level Keywords; Virtual Teams, Leadership in Virtual Teams, Communication in Virtual Teams, Climate in Virtual Teams, Learning in Virtual Teams,