Sanal takımlarda dijital liderlik, ortak zihinsel modeller ve takım performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relationships between digital leadership, shared mental models, and team performance in virtual teams
- Tez No: 924056
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR GÖKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüz iş dünyasında, dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte sanal takımlar, birçok organizasyon için stratejik bir seçim haline gelmiştir. Bu dönüşümde dijital liderlik, sanal takımlarda uyumu ve hedefe yönelik çalışmayı teşvik eden önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Takım üyelerinin ortak bir anlayışa sahip olması, iletişimin güçlenmesini ve verimliliğin artmasını sağlarken, liderlerin de bu süreci doğru stratejilerle yönlendirmesi başarı açısından önemli bir unsur olmaktadır. Bu araştırma, dijital liderliğin sanal takımların takım performansı üzerindeki etkisini ve bu etkinin takım üyeleri arasında ortak zihinsel modellerin geliştirilmesi yoluyla nasıl artırılabileceğini araştırmaktadır. Sanal ortamlarda liderlik kavramının geleneksel liderlikten farklılaşarak, teknolojiye dayalı yönetim becerilerini ve esnek liderlik stratejilerini gerektirdiği gerçeğinden yola çıkan bu araştırma, dijital liderlerin sanal takımlardaki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel soruları, dijital liderliğin takım üyeleri arasında ortak bir zihinsel model geliştirme süreçlerinde nasıl bir rol oynadığı, bu süreçte sanallık düzeyinin dijital liderliğin etkinliğine nasıl etki ettiği ve ortak zihinsel modellerin takım performansına nasıl katkı sağladığıdır. Araştırma modelinin temelinde, dijital liderliğin takım performansını doğrudan ve dolaylı yollarla etkileyebileceği, bu etkinin özellikle sanal çalışma ortamında daha belirgin hale geldiği varsayımı yer almaktadır. Araştırmanın veri toplama süreci, Türkiye'deki yazılım geliştirme takımlarında çalışan katılımcılar üzerinde yapılmış ve bu bağlamda ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yöntemi ile analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, dijital liderliğin sanal takımlarda hem ortak zihinsel modellerin geliştirilmesini desteklediğini hem de bu yolla takım performansına olumlu katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte araştırma, sanallık düzeyinin, dijital liderliğin ortak zihinsel modellerin oluşturulmasına katkı sağlama etkisi üzerinde düzenleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Yüksek sanallık düzeyine sahip takımlarda, dijital liderlerin takım üyeleri arasında bilgi paylaşımı ve koordinasyonu teşvik etmeleri, güven ortamı oluşturmaları, bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, sanal çalışma ortamlarında dijital liderliğin önemini vurgulamakla birlikte, gelecekte dijital liderliğin sanal takımların verimliliği üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, with the acceleration of digital transformation, virtual teams have become a strategic choice for many organizations. In this transformation, digital leadership emerges as a key factor that promotes cohesion and goal-oriented work in virtual teams. Having a shared understanding among team members strengthens communication and enhances efficiency, while leaders' guidance of this process with the right strategies becomes a crucial element for success. This research investigates the impact of digital leadership on the team performance of virtual teams and how this effect can be enhanced through the development of shared mental models among team members. Starting from the premise that leadership in virtual environments differs from traditional leadership by requiring technology-based management skills and flexible leadership strategies, this research aims to understand the influence of digital leaders in virtual teams. The main questions of the study focus on the role of digital leadership in the process of developing a shared mental model among team members, the effect of the level of virtuality on the effectiveness of digital leadership, and how shared mental models contribute to team performance. The research model is based on the hypothesis that digital leadership can influence team performance both directly and indirectly, with this effect becoming more pronounced in virtual work environments. The data collection process was conducted with participants working in software development teams in Türkiye, and the analysis was carried out using the structural equation modeling (SEM) method within a correlational survey model. The findings indicate that digital leadership supports the development of shared mental models in virtual teams and, through this mechanism, contributes positively to team performance. Additionally, the study shows that the level of virtuality has a moderating role in the effectiveness of digital leadership's contribution to the formation of shared mental models. In teams with a high level of virtuality, it is important for digital leaders to encourage information sharing and coordination among team members and to create an environment of trust throughout this process. While this research highlights the importance of digital leadership in virtual work environments, it also aims to contribute to future researches examining the impact of digital leadership on the efficiency of virtual teams.