Fazla kilolu ve obez bireylere uygulanan kişisel antrenman programlarının sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri üzerine etkisinin araştırılması
Overweight and obese individuals of applied personal training programs impact on health related quality of life investigation
  1. Tez No: 385938
  2. Yazar: İBRAHİM KUBİLAY TÜRKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı; Spor merkezine başvuran fazla kilolu ve obez bireylere uygulanan kişisel antrenman programının sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya, Burdur ilinde Olimpia Spor Merkezine başvuran, yaşları 45,75±5.26 yıl, boyları 169,65 ± 9.33 cm., ağırlıkları 88,93 ± 15.26 kg. olan 18 kadın, 26 erkek toplam 44 birey katıldı. Çalışmada bireylerin 20'si fazla kilolu, 24'ü de obezdir. Deney grubu 24, kontrol grubu 20 kişiden oluştu. Kişilerin fazla kilolu ve obezite durumları Beden Kitle İndeks oranılarına göre değerlendirildi. Deney Grubuna 12 hafta süresince haftada üç gün antrenman uygulandı. Dayanıklılık antrenmanı olarak bisiklet, üst bölge kuvveti için göğüs, sırt ve omuz hareketleri, alt bölge kuvveti için bacak hareketleri, denge ve esneklik egzersizleri için de mekik, esnetme ve gerdirme hareketleri yaptırıldı. Daha sonraki zamanlarda basamaklı bir şekilde antrenman şiddeti arttırıldı. Grupların değişimlerini gözlemlemek amacı ile çalışma öncesi ve sonrası yaşam kalitesi (S-F 36) ölçeği uygulandı. Bireylerin antropometrik vücut ölçümleri alındı. Fiziksel uygunluk testleri uygulandı. Verilerin analizi için SPSS 22 paket programı kullanıldı. Veri analizleri için Split Plot ANOVA ve Paired-Simple T testi uygulandı. Sonuç olarak, elde edilen verilerin tespiti doğrultusunda, uygulanan kişisel antrenman programının kilo problemi olan bireylerde sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin“fiziksel fonksiyon, genel sağlık, fiziksel rol, beden ağrısı, duygusal rol, mental sağlık”alt ölçekleri üzerinde ve fiziksel uygunluk testleri olan dayanıklılık, kuvvet, esneklik, sürat ve denge ölçümlerinde olumlu etkilerinin olduğu ancak“canlılık ve sosyal fonksiyon”üzerinde ise daha az etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study Sports center and personal training program implemented from overweight to obese individuals is to investigate the effects of health-related quality of life. Research, admitted to Burdur in Olympia Sports Center, 45.75 ±5.26 years of age, height of 169.65 ± 9.33 cm., Weight 88.93 ± 15.26 kg. the 18 women, 26 men participated in a total of 44 individuals. In the study of 20 overweight individuals, 24 are obese. The experimental group 24, control group consisted of 20 people. Overweight and obesity status of people were evaluated according to body mass index ratio. Experimental group underwent three days of training per week for 12 weeks. Endurance training bikes, chest of strength for the top, back and shoulder movements, leg movements to the bottom of strength, balance and flexibility exercises for the shuttle, flexing and stretching movements were made. The next time training intensity was increased in a stepped manner. Quality of life before and after work in order to observe the change of the Group (SF-36) was applied to the scale. Anthropometric measurements were taken of the individual body. Physical fitness tests have been performed. SPSS 22 software package was used for data analysis. Split Plot ANOVA and paired T test for Simple Data analysis was performed. As a result, in accordance with the detection of the data obtained, applied in individuals with the weight problems personal training health-related quality of life“physical functioning, general health, physical role, bodily pain, emotional role and mental health”subscales and on physical fitness tests, which endurance, strength, flexibility, speed and balance to have positive impact on the measurement but the“vitality and social functioning”on the can say that it is less effective.