Takım ve bireysel spor yapan sporcuların zihinde canlandırma beceri düzeylerinin incelenmesi
Analzying imagery skill levels of athletes who are doing individual and team sport
  1. Tez No: 385939
  2. Yazar: FİLİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı; bazı değişkenler açısından spor yapan sporcuların imgeleme düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya 140 kadın (Xyaş= 21,14 ± 2,31), 208 erkek (Xyaş= 23,33 ± 2,28) toplam 348 sporcu (Xyaş= 22,83 ± 2,45) gönüllü olarak katılmıştır. Takım sporları ve bireysel sporların farklı branşları (futbol, basketbol, voleybol, tenis, atletizm, bisiklet vb.) ile uğraşan sporcuların spor deneyimi 81,17 ± 49,92 aydır. Araştırmanın amacına ulaşmak için Hall ve arkadaşları (1998) tarafından geliştirilen ve Türkiye'ye uyarlaması Vurgun (2010) tarafından yapılmış olan Sporda İmgeleme Envanteri- SİE (Sport Imagery Questionnaire - SIQ) ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında, betimsel istatistik yöntemleri, Bağımsız Örneklerde t-testi ve One Way Anova testi analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bağımsız Örneklerde t-test ve One Way Anova testleri; sporcuların demografik değişkenlerine göre imgeleme düzeyleri arasındaki farkı test etmek amacı ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this to examine the athlete's imagery levels in terms of some variables. 348 athletes (Xage=22,83±2,45) participoted in this study voluntarily. (140 of these participonts are female (Xage=21,14±2,31); 208 of these are male (Xage=23,33±2,28). Sport exprience of athletes who are deoling with different branches of team and induidual sports such as football, basketball, volleyball, tennis, athleticism, bike…etc is 81,17±49,82 months. Sport imagery inventory. SIE and Sport Imagery questionnaire SIQ scales were used to reach aim of this study. These scales were developed by Hall et all (1998) and adapted to Turkey by Vurgun (2010). Descriptive statistic methods were used to solve and comment the datas, one way anova test analysis methods and t-test were used for intependent samples. T-test an done way anova tests for independent imagery levels according to their demogrophic factors.