Sözlü tarih kavramı ve sözlü tarihin tarih öğretimindeki rolü
Sözlü tari̇h kavrami ve sözlü tari̇hi̇n tari̇h öğreti̇mi̇ndeki̇ rolü
- Tez No: 385980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH KARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, sözlü tarih kavramını detaylı bir şekilde irdelemek, söz ile tarih kavramları arasındaki bağlantıyı vurgulamak ve Türkiye'deki sözlü tarih çalışmaları hakkında bilgi vermektir. Bu çalışma ile birlikte sözlü tarihin, tarih öğretimindeki rolü saptanarak, eğitim tarihi açısından sözlü tarihin yeri ve önemi değerlendirilecektir. Ayrıca sözlü tarihin amaçları, kaynakları, faydaları, sınırlılıkları, çalışma esnasında dikkat edilecek noktalar ve sözlü tarih çalışmasının yöntemi ile ilgili de bilgilendirme yapılacaktır. Anahtar Sözcükler Sözlü tarih, Söz, Tarih, Tarih Öğretimi
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to examine the concept of verbal history in detail, to emphasize the relation between the concepts of speech and history, to indicate the significance and place of verbal history from the point of educational history, identifying the active role of verbal history. In this study, a sample verbal history study will be included as well. Key Words Verbal History, Speech, History, History Teaching