Farklı ortam sıcaklıklarının motorik özellikler üzerine etkisi
- Tez No: 385979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ASMA, DOÇ. DR. SELAMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma; farklı ortam sıcaklıklarının motorik özellikler üzerine etkisini ve farklı ortam sıcaklıklarında sporcuların performanslarında meydana gelebilecek değişiklikleri tespit edebilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Kafkas Üniversitesi, Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, örneklemini ise; 2012-2013 eğitim öğretim yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun farklı bölümlerinde okuyan ve amatör düzeyde farklı branşlarla uğraşan 15 sporcunun gönüllü katılımıyla oluşturulmuştur. Çalışmada; esneklik, dikey sıçrama, pençe kuvveti, bacak kuvveti, sprint sürati, 20 metre mekik koşusu ve koordinasyon - çabukluk testlerinin performans değerleri, beş farklı ortam sıcaklığında (22°C Nem %34, 10,5°C Nem %34, 0°C Nem %32, -5,5°C Nem %32, -11°C Nem %32,) ölçülmüştür. Verilerin analizinde;“SPSS 17.00 for Windows”paket programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan deneklerin; yaş, boy, İkas, Efor nabız, vücut ağırlığı ve BMI değerlerinin ortalama, standart sapma, maksimum ve minimum değerleri hesaplanmıştır. 5 farklı ortam sıcaklıklarında elde edilecek verilerin karşılaştırılmasında, Tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için çoklu karşılaştırma yöntemlerinden TUKEY testi kullanılarak 0,05 ve 0,01 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerini tespit etmek için ise Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Normal dağlım göstermeyen veriler için nonparametrik testlerden Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is made in order to identify changes that may occur on performance of athletes in different ambient temperatures and to understand the effect of different ambient temperatures on the motor characteristics. The population of study; Kafkas University, Sarikamish Physical Education and Sports School Students. The sample have been created by the academic year 2012-2013 in different parts of Physical Education and Sports School of studying and dealing with different branches at amateur level with the voluntary participation of 15 athletes. In this study; Flexibility, vertical jump, grip strength, leg strength, Sprint speed 20 meter shuttle run and coordination - Sleight test the performance values, five different ambient temperatures (22 ° C Humidity 34%, 10.5 ° C Humidity 34%, 0 ° C humidity 32%, and -5.5 ° C Humidity 32%, -11 ° C Humidity 32%) was measured. In the analysis of data;“SPSS 17.0 for Windows”software package is used. The respondents who participated in the study; age, height, IKAS, exercise heart rate, body weight and BMI values, mean, standard deviation, maximum and minimum values were calculated. 5 Comparison of the data obtained in different ambient temperatures were investigated by using in the One Way ANOVA and the Tukey's test at a significance level of 0.05 and 0.01. The Kolmogorov-Smirnov test was applied to determine the data is Normal distribution or not. Wilcoxon test from nonparametrik tests was used for not normal distribution data.