Bireysel emeklilik sisteminin genel yapısı ve emeklilik şirketlerinin fon performanslarına göre TOPSİS yöntemi ile değerlendirilmesi
General structure of individual pension system and evaluation of pension companies by TOPSIS method based on their fund performances
- Tez No: 385988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'de 27 Ekim 2003'de fiili olarak katılımcı kabul etmeye başlamış olan Bireysel Emeklilik Sistemi, 2009 yılı sonu itibariyle 1.987.940 katılımcıya ve 9.097.436.467 TL net kümülatif fon tutarına ulaşarak çok hızlı bir ilerleme sağlamış ve hem katılımcılar, hem de devlet yönünden gittikçe daha fazla önem arz eder olmuştur.Bu doğrultuda hem katılımcıların birikimlerinin en iyi biçimde değerlendirilmesi, hem de devletin sistemden beklediği ekonomik ve sosyal amaçlara ulaşabilmesi için sistemde kullanılan emeklilik yatırım fonlarının ayrıntılı bir değerlendirmesinin yapılması oldukça faydalı olacaktır, elimizdeki 6 yıllık veri bu değerlendirmeyi yapmamıza imkan vermektedir.Çalışmanın ilk bölümünde Bireysel Emeklilik Sistemi'nin tanımı, genel özellikleri, amacı, kapsamı, bileşenleri ve işleyiş süreçleri açıklanmış, sistem genel olarak kavranmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde tez konumuzun üzerinde durduğu bireysel emeklilik yatırım fonlarının tanımı, içeriği, yasal yapısı, türleri, özellikleri, avantajları, denetimleri üzerinde durulmuş ve sektörde işlem gören tüm fonlar listelenmiştir.Üçüncü bölümde, fonları değerlendirirken kullanacağımız çok kriterli karar modellerinin yapısına değinilmiş, bu yöntemlerden uygulamamızda kullanacağımız yöntem olan TOPSİS (Technique for Order Preferance by Similarity to İdeal Solution) yönteminin altı adımı ele alınmış, tekniğin özellikleri aktarılmış ve literatür çalışması yapılmıştır.Son bölüm olan dördüncü bölümde ise ikinci bölümde genel özellikleri ile ele alınan Emeklilik Yatırım Fonları, şirketler bazında ve 5 fon grubu altında toplanmak üzere TOPSİS yöntemi ile değerlendirilmiş, sonuç oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Individual Pension System, having started to admit participants on October 27th, 2003, has made a rapid progress by attaining 1.987.940 participants and net cumulative fund of 9.097.436.467 Turkish Liras (TL) as of the end of 2009, and becomes more of an issue from the point of participants as well as from the point of the state.Accordingly, a detailed evaluation of the individual pension funds used in the system will be very useful in order to increase the value of the participants? savings, as well as to achieve the economic and social objectives expected by the state from the system. The data accumulated for 6 years enables us to perform such evaluation.In the first part of this study, a definition, the general characteristics, an objective, a scope, the components and an operational process of the Individual Pension System have been determined, and the system has been tried to be perceived as a whole.In the second part, a definition, the contents, the legal structure, the types and characteristics, the advantages, the controls of the funds of the individual pension funds have been investigated, which is in fact the core of this thesis, and all funds being processed in the sector have been listed.In the third part, the multi-criteria decision making methods used in estimating funds have been referred to, the TOPSIS (?Technique for Order Preferences by Similarity to Ideal Solution?), which is to be used in application of these methods, has been handled in six steps, and technique characteristics have been depicted.In the last fourth part, a literary study has been carried out, the Individual Pension Funds, the general characteristics of which have been determined in the second part, have been evaluated with the help of the TOPSIS in order to be gathered under 5 fund groups on the company basis; the result has been made.