Borsa İstanbul'da kote bireysel emeklilik, hayat ve hayat-dışı sigorta şirketlerinin hisse senedi fiyat tahmininde box-jenkins yöntemi
Box-jenkins method on prediction of price of life, non-life and pension insurance shares quoted on Istanbul Stock Market
  1. Tez No: 489006
  2. Yazar: FATMA ESİN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SENAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye sigortacılık sektörü üzerine yapılan bu çalışma, yatırımcılar, analistler ve bilgi edinmek isteyenlere borsada faaliyet gösteren sigorta şirketleri hakkında yol gösterici nitelikte olmayı amaç edinmiştir. Türkiye'de sigortacılık sektörünün genel yapısı ve Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinin geçmiş ve gelecekte olması beklenen durumları hisse senedi fiyatları bazında analiz edilmiştir. Analizde kullanılan Box-Jenkins Yöntemi gerçekleşen verilere en uygun ARIMA veri üretme sürecini bulmayı hedefleyen bir süreçtir. Çalışmanın ilk bölümünde sigortacılık ve bireysel emeklilik sistemine ilişkin genel kavramlar, ikinci bölümde literatürde kullanılan risk ölçüm yöntemleri ve sigortacılık sektöründe risk ve risk yönetimi konuları yer almaktadır. Üçüncü bölümde sigortacılık ve bireysel emeklilik şirketleri fiyat tahmininde kullanılacak zaman serisi modelleri anlatılmaktadır. Son bölümde ise zaman serileri analizi kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinin Borsa İstanbul'daki durumu analiz edilmiş ve yakın geleceğe yönelik fiyat tahminleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about insurance sector in Turkey is aimed to be guide to investors, examiners and to be informed people about to insurence companies at stock market. General past of in Turkey insurance sector and insurance companies and individual pension companies expected positions at past and future which active in BIST is analysed by the stock price. Box-Jenkins method which is used in analysis, is the best process aimed ARIMA data produced. At the first part of the study claims the main concepts of insurance and individual pension system, at the second part of the study risk evaluation methods and risks on insurence sector and risk management topics. Time series models used for insurence and ındividual pension stock price prediction is explained at the third part. Insurence and individual pension companies which are active in Turkey positions at BİST is analysed and near future stock price predictions are shown in last part.