State hydraulic works hydrometric data bank
Devlet su işleri hidrometrik veri bankası ( DSIHVB )
- Tez No: 38601
- Danışmanlar: PROF.DR. H. DOĞAN ALTINBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
öz DEVLET SU İŞLERİ HİDROMETRİK VERİ BANKASI (DSIHVB) KARAGÖZ, İhsan Doktora Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. H.Doğan Alönbilek Ocak, 1995, 213 sayfa Hidrolik yapıların planlanmasında, projelendirilmesinde ve işletilmesinde önemli miktarda hidromelrik veriye gereksinim vardır. Bu amaçla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü adına, akarsu debilerini ve göl seviyelerini saklayan, görüntüleyen, güncelleştiren, silen, yazan ve analiz eden Hidrometrik Veri Bankası (DSİHVB) yazılım paketi geliştirilmiştir. DSİHVB'sı istasyon kimliği bilgisi, yıllık ortalama akımlar, yıllık azami ve asgari akımlar, anahtar eğrisi, günlük ortalama akımları içermektedir. Ayrıca, akarsuların yıllık toplam, yıllık azami, yıllık asgari ve yıllık ortalama akımlarını içermektedir. Bunlara ilaveten aylık toplam, aylık azami, aylık asgari, aylık ortalama akımlar, aylık verimlilikler ve aylık akarsu derinlikleri DSİHVB'sı veri tabanına dahil edilmiştir. DSİHVB'sı yazılımlarını geliştirmek için dördüncü kuşak programlama dillerinden INFORMDC-4GL (I4GL) seçilmiştir. I4GL İlişkisel Veri Tabam Sistemlerinden (RDBMS) biridir ve Yapısal Sorgulama Dilini (SQL) kullanmaktadır. DSİHVB'sı programlan kolay kullanımlı ve menü yömendirimlidir. DSİHVB'sı iki veri tabanından oluşmaktadır (HC23 akarsular için ve GOL göl seviyeleri için), 200'den fazla modül içerir ve modüller yaklaşık 20000 satır kodtan oluşur. DSİHVB'sı yazılım paketi mikrobilgisayarlarda çalıştırılabileceği gibi büyük boy bilgisayarlarda da çalıştırılabilir. Programlar işletim sistemlerinden ve platformlardan bağımsızdır. Örnekli Sorgulama (QBE) özelliğinden ve B+ anahtar yapısından dolayı verilerin sorgulanması hızlı ve kolaydır. mDSIHVB veri tabanları tasarımında İlişkisel Veri Tabanı Model (RDBMS) yapısı kullanılmıştır. Hidrometrik veriler çeşitli şekillerde ekrana, yazıcıya aktanlınabilinir veya gelecekte kullanmak için dosyaya depolanabilinir. Çıktı dosyalan uygun şekillere sahiptir ve dosyadaki veriler istatistiksel program paketleri için girdi dosyalan olarak kullanılabilinir. A4 veya bilgisayar kağıdına alınan çıktılar, bir rapor veya Akım Gözlem Yıllığında kullanılacak şekilde düzenlenmiştir. Ekran görünümü, menüler ve pencereler hidrometrik verilerin girişi, sorgulanması, güncelleştirilmesi ve görüntülenmesi için tasarlanmıştır. Verilerin sorgulanmasında ve raporlanmasında kullanıcı zamana ve/veya alana bağlı çeşitli sorgulama şartlan tanımlayabilir. DSIHVB'den alınan çıktılar, yıllık toplam akım serilerine en iyi uyabilen frekans dağılımını seçmek için kullanılmıştır. Uygunluk testinden (Kolmogorov-Smirnov) elde edilen sonuca göre Log-Normal dağılımı yıllık toplam akım serilerine uyan en iyi frekans dağılımı olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Hidrometrik Veri, Veri İşlenmesi, Veri Bankası, Hidroloji, akarsu, Dördüncü Kuşak Programlama (4GL) Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.02.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATE HYDRAULIC WORKS HYDROMETRIC DATA BANK (DSIHVB) KARAGÖZ, İhsan Ph.D. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. H.Doğan Altinbilek January, 1995, 213 pages Planning, design and operation of hydraulic structures require analysis of a considerable amount of hydrometnc data. For this purpose, a Hydrometric Data Bank (DSIHVB) has been designed for the General Directorate of State Hydraulic Works to store, retrieve, modify, delete, print and analyse stream flow and lake level data. DSIHVB contains information concerning gauging station, annual maximum and nrinimum discharges, annual mean discharge, rating curve and dairy mean discharges. It also contains yearly total, yearly maximum, yearly minimum and yearly mean discharge of rivers. Furthermore, monthly total, maximum, minimum, mean discharges and monthly yield values, and monthly streamflow depth are included to the database of DSIHVB. One of the fourth generation programming languages (4GL), INFORMDÇ-4GL (I4GL) has been chosen as the programming language for DSIHVB software programs. I4GL is one of the Relational Database Model Systems (RDBMS) and it is making use of the structured query language (SQL). DSIHVB is a menu-driven and user-friendly system. DSIHVB consists of two databases (HC23 is for streamflow and GOL is for lake level), containing more than 200 modules and subroutines having approximately 20000 lines of source code. DSIHVB software packages are executable on microcomputers as well as on mainframes. They are independent on operating systems and platforms. Retrieving data is simple and fast becauseof query by example and B+ index structure. Relational database model structure is used in database design of DSIHVB. All hydrometric data can be reported on the screen, printed or stored in a file for future use with different formats. The output files have suitable formats and their data can be used as an input file for statistical program packages. Printed output has been designed so that it may be copied onto A4 or continuous size paper for easy inclusion in reports or Water-year book for streamflow and lake level measurements (Water-year book). Screen forms, menus and windows are designed for entering, searching, modifying, retrieving hydrometric data. While retrieving and reporting data, the user can specify different search criteria based on time and/or space. Output file from DSIHVB is used to select a frequency distribution which best fits to annual total flow. With regard to the test (Kolmogorov-Smimov) of the goodness of fit, Log-Normal distribution is found to be the best fitting frequency distribution to the annual total flow series. Key words : hydrometric data, data processing, data bank, hydrology, streamflow, 4GL Science Code : 624.02.02.