Maden ocaklarında zigbee tabanlı veri haberleşme uygulaması ve sonuçların bilgisayar ortamında işlenmesi
Zigbee based data communication in mines and processing of the results in computer environment
- Tez No: 386053
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ULUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez kapsamında; ZigBee teknolojisi kullanılarak maden ocaklarında kullanılmak için bir prototip olma özelliği taşıyan kablosuz haberleşme ağı kurulması hedeflenmiştir. Böylece dinamik çalışma koşullarına sahip maden ocaklarında iş kazalarının ve can kayıplarının önüne geçilmek istenmektedir. Ülkemiz çok çeşitli maden rezervlerine sahiptir. Bu sebeple tez kapsamında ülkemizde rezerv miktarı fazla olan ve ağır çalışma şartlarına sahip ve son yıllarda çokça iş kazasının meydana geldiği taş kömürü ve linyit madenleri ele alınacaktır. Tezle madencilikte iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yenilik getirmek amaçlanmaktadır.Tasarımda günümüzde kablosuz haberleşme teknolojileri alanında kendine geniş bir yer bulan ZigBee Teknolojisi kullanılarak bu teknolojinin sağlamış olduğu avantajlardan yararlanılmaya çalışılmıştır.ZigBee Teknolojisi; pil ömrünün uzunluğu, istenilen sayıda ağ kurma özelliği, sistem maliyetinin düşük olması ve sistem kaynaklarının minimumda kullanılması gibi sağladığı avantajlarla günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanılan bir teknolojidir. Tez kapsamında madendeki çalışma ortamının verileri sensörlerle okunmuştur. Okunan veriler yönlendirici ZigBee modülleri ile Koordinatör modüle aktarılmıştır. Koordinatör tarafından alınan veriler merkezi bilgisayara aktarılarak grafiksel olarak görüntülenmesi sağlanmıştır. Gerçekleştirilen bu sisteme, gerektiği takdirde daha fazla sensör düğümü eklenebilir ya da kontrol uygulamalarında kullanılmak üzere yeniden tasarlanabilir.
Özet (Çeviri)
Within the thesis, it has been targeted to establish a wireless communication network that has the characteristic of being a prototype according to be used in mines by benefiting from ZigBee technology. Thus, the conditions of occupational accidents and lost of lifes are wanted to prevent in mines which have dynamic working conditions. Our country has a wide variety of mineral reserves. Therefore, in this thesis coal and lignite mines which have the largest reserve of minerals in Turkey, has to be mentioned. Because there were a lot of fatal accidents occured in this branch of labour in recent years. The aim of the thesis brings innovation to the mining occupational health and safety practices. In this design, by using ZigBee Technology that has a wide range among the wireless communication technology, it was benefited from the advantages which this technology had provided us. ZigBee Technology is a new technology that hasa been started to be used as common in nowadays, because of long battery life, specifity of establishing numeral desired network and using the system source minimal level. Within the scope of the thesis, working condition datas had been read by sensors. The reading datas were transferred to coordinator by router ZigBee Modules. The datas which was taken by coordinator, transferred to central computer for displaying as graphical. If necessary much more sensor nodes can be added to this performed Project and it can be redesigned to be used for control applications.